Zaharova smatra da su Amerikanci bili prinuđeni da preuzmu odgovornost za svoje postupke, jer u ovom slučaju nije bilo moguće prebaciti krivicu na nekog drugog.
Ona je takođe istakla da su takve greške Vašingtona dovodile do ozbiljnih posledica. Zaharova je, između ostalog, podsetila da je američki general Kolin Pauel pre gotovo 20 godina doneo na sednicu Saveta bezbednosti UN epruvetu sa navodnim oružjem za masovno uništenje koje je navodno razvio Irak, što je poslužilo kao povod da američke trupe uđu u Irak.
„Savet bezbednosti bio je protiv, nije usvojena nikakva rezolucija kao odobravanje, podrška ili legalizacija američkih akcija, između ostalog, i zahvaljujući naporima Rusije... Ta greška rezultirala je čitavim lancem katastrofa u regionu, koje su se kasnije, probijajući sve brane, pretvorile u ogromnu bujicu katastrofa“, objasnila je Zaharova za radio „Komsomoljska pravda“.
Ona je istakla da istorija poznaje mnogo takvih slučajeva.
„Tih grešaka ima već toliko da je vreme da se zaustavimo i postavimo pitanje: zašto se svetska zajednica, s obzirom da ima sve svetske institucije, nalazi u tako pasivnom stanju, stanju očekivanja“, revoltirana je Zaharova.
Ona je istakla da je ovakvo ponašanje za Sjedinjene Američke Države gotovo postalo norma.
U pismu komandanta američkih snaga u Iraku Vilijama Silija govorilo se o početku „povlačenja“ američkih trupa iz Iraka na zahtev lokalnih vlasti, ali je kasnije predsednik Združenog komiteta načelnika štabova Oružanih snaga SAD general Mark Mili to pismo nazvao greškom i nacrtom koji nije trebalo objavljivati.
Eskalacija situacije na Bliskom istoku
Krajem decembra američke snage izvele su napad na šiitske objekte pokreta Kataib Hezbolah u Siriji i Iraku. Pentagon je saopštio da je to bio odgovor na napad te grupe na iračku bazu u blizini grada Kirkuk.
Nakon toga pristalice pokreta pokrenule su napad na Ambasadu SAD u Bagdadu.
U noći 3. januara Sjedinjene Američke Države izvele su operaciju na području bagdadskog aerodroma u kojoj su poginuli iranski general Kasem Sulejmani i zamenik lidera iračkih šiitskih ustaničkih snaga Abu Mahdi el Muhandis. Vašington ih smatra umešanim u organizaciju napada na Ambasadu SAD u Bagdadu.
Vrhovni vođa Irana Ali Hamnei obećao je da će se osvetiti Sjedinjenim Američkim Državama za Sulejmanijevu smrt. Američki predsednik Donald Tramp obećao je nakon toga da će naneti „brz i snažan udar“ na 52 cilja u Iranu ako Amerikanci budu napadnuti.
Irak je već zatražio od Vašingtona da povuče svoju vojsku sa Bliskog istoka, dok je Parlament Irana proglasio Pentagon za terorističku organizaciju.