„Julija je tada otkrila nemačkoj javnosti da je bila dopingovana, a da nije ni znala. Od tog trenutka ona i njen suprug, koji je dotle radio u Ruskoj antidoping agenciji (RUSADA), postaju zaštićeni svedoci VADA, a za doping su optužili tadašnjeg direktora RUSADA, hemičara Grigorija Rodčenka“, rekao je Čović, govoreći o isključivanju ruskih sportista iz međunarodnih takmičenja.
To je i bio povod da se ruski atletičari 2015. diskvalifikuju i da im se ne dozvoli učešće na međunarodnim takmičenjima, uključujući i Olimpijadu. Moskovska antidoping laboratorija lišena je akreditacije.
Bez Holivuda i FBI-ja ne može
Čitavo rukovodstvo RUSADA je tada smenjeno, a Grigorije Rodčenkov, šef moskovske laboratorije optužen je da je lično uništio više od 1.000 uzoraka da bi sakrio tragove dopinga ruskih sportista. Pod izgovorom da mu je u Rusiji život u opasnosti otišao je u SAD, odakle je optužio rusku državu kao glavnog organizatora dopingovanja sportista.
Čović se priseća i da je 2016. „Njujork tajms“ objavio Rodčenkovo svedočenje u kome on priznaje da je lično učestvovao u zameni najmanje 100 uzoraka krvi ruskih sportista. S obzirom da je hemičar, on tvrdi da je u skladu sa ruskim državnim programom za pripremu sportista za Olimpijadu lično napravio doping koktel „Dišes“, koji su na njegovu preporuku uzimali mnogi atletičari.
„Rodčenko dobija u SAD status zaštićenog svedoka, ali ne VADA, već FBI-ja, a „da ništa ne može da prođe bez Holivuda, govori i činjenica da je Grigorija Rodčenka kontaktirao američki režiser Brajan Fogl, koji je pristao da ga Rodčenko dopinguje jer želi da proveri kako to izgleda. Nakon tog iskustva snimljen je dokumentarni film ’Ikar‘, u kome je Rodčenko u glavnoj ulozi. Naravno, taj film je dobio Oskara“, rekao je Čović.
Na premijeri filma bili su i Julija i njen suprug Vitalij Stepanov, koji su nakon projekcije negodovali. Bili su izričiti i rekli su da oni nisu ista vrsta uzbunjivača kao Rodčenko, već da su njegove žrtve.
Zaštićeni svedok FBI-ja
Zanimljivo je da je Julija, čija je karijera u Rusiji već bila praktično završena, dobila novu šansu i specijalne uslove za rad i učestvovanje u takmičenjima.
„Grigorij Rodčenko je pod američkom nadležnošću, kao zaštićeni svedok, ali ne VADA, već FBI-ja, a njegov primer Senat je iskoristio da donese odluku kojom FBI stiče pravo da bilo gde na zemljinoj kugli može da uhapsi bilo koga ukoliko sumnjaju da se bavi narkoticima, drogom ili dopingom“, kaže Nebojša Čović.
Ipak, 2018. VADA vraća prava ruskoj antidoping komisiji pod uslovom da omogući međunarodnu kontrolu, a ovih dana je, pod optužbom da joj kontrola nije omogućena, isključila Rusiju iz svih međunarodnih takmičenja u naredne četiri godine.
Čović zaključuje da je u ovoj odluci sporna činjenica da se zbog pojedinačnih slučajeva dopinga kažnjava cela nacija. Naglašava da je rok za žalbu 21 dan i da je novi direktor RUSADA Jurij Ganus, odličan stručnjak koji shvata problematiku sa kojim se njegova zemlja suočava.