Pogledajte ovu objavu u aplikaciji Instagram
Cela priča podseća na Andersenovu bajku „Carevo novo odelo“
Kao muž, Ma se ne uzbuđuje zbog cene ove ženske „krpice“.
„Definitivno je veoma skupa, ali je takođe i investicija“, rekao je Ma za Bi-Bi-Si.
Tu virtuelnu investiciju dizajnirala je digitalna modna kuća „Fabrikant“. Haljina je napravljena isključivo za Maovu suprugu Meri Ren, a dobijene fotografije oni mogu koristiti na društvenim mrežama.
Pogledajte ovu objavu u aplikaciji Instagram
Iako tvrdi da on i supruga obično ne kupuju skupu odeću, Ma se odlučio za kupovinu ovog parčeta digitalne tkanine — zbog njegove „dugoročne vrednosti“. Za biznismena je ovo jedinstveno iskustvo i „znak modernih vremena“.
„Za 10 godina svi će se oblačiti na digitalni način“, rekao je Ma.
Pogledajte ovu objavu u aplikaciji Instagram
Budućnost oblačenja je virtuelna
Prošlog oktobra skandinavska kompanija „Karlings“ pokrenula je digitalnu kolekciju urbane odeće. Cene su od 11 dolara naviše, a iako u stvarnosti ne postoji — kolekcija je za mesec dana „rasprodata“.
I iz kompanije kažu da je ideja pomalo čudna.
„Zvuči malo glupo kada kažete da je rasprodato ono što je teorijski nemoguće. Kada radite sa digitalnom kolekcijom, možete da kreirate koliko god želite“, rekao je Roni Mikalsen, direktor „Karlingsa“, pre nego što je ograničena količina proizvoda koji se prodaju, kako bi kolekcija bila malo posebnija.
Jedna od prednosti ovog modernog koncepta je što digitalizacija omogućava dizajnerima da stvaraju predmete koji mogu pomerati granice ekstravagancije ili dostupnosti.
„Ne biste sigurno kupili digitalnu belu majicu, zar ne? Zato što nema smisla da je pokazujete“, kaže Mikalsen.
Prema njegovim idejama, iza ove odeće nalazi se „nešto što stvarno želite pokazati ili predmet koji se ne biste usudili da kupite fizički ili ne biste mogli priuštiti da ga kupite fizički“.