Tramp je odao priznanje narodu Bolivije zato što je zahtevao slobodu i bolivijskoj vojsci što je poštovala zakletvu da će štititi ustav zemlje.
„Nakon skoro 14 godina i nedavnog njegovog pokušaja da obori bolivijski ustav i volju naroda, Moralesov odlazak čuva demokratiju i utire put da se čuje glas bolivijskog naroda“, ocenio je Tramp.
Američki predsednik je dodao da događaji u Boliviji šalju jasan signal Venecueli i Nikaragvi da će „demokratija i volja naroda uvek pobediti“.
„Korak smo bliže potpuno demokratskoj, prosperitetnoj i slobodnoj zapadnoj hemisferi“, naveo je Tramp.
Bivši predsednik Ekvadora: Ostavka je prevrat
Sa druge strane, bivši predsednik Ekvadora Rafael Korea smatra da se ostavka bolivijskog lidera može posmatrati i kao „državni prevrat“.
„Kada vrhovni komandant oružanih snaga poziva predsednika države izabranog na demokratskim izborima sa mandatom do 2020. godine, da podnese ostavku — kako to drugačije treba da se nazove? Kako bi to nazvali u Boliviji, Belgiji, Kini i drugde? Naravno — državnim prevratom“, naglasio je Korea u izjavi za RT.
On je precizirao da se ne radi o načelniku svih oružanih snaga, već samo o kopnenim.
„U pravnoj ustavnoj državi to je neprihvatljivo. Ali, pošto se radnja odvija u Boliviji i protiv Eva Moralesa, svi na ovo zatvaraju oči“, dodao je Korea.
Evo Morales, prvi domorodac — predsednik Bolivije, podneo je ostavku u nedelju, nakon što ga je na to pozvala vojska posle više nedelja protesta zbog spornih izbora.