Pojavila se zloćudna aplikacija za Android koju je gotovo nemoguće ukloniti s telefona

© Sputnik / Kirill Kallinikov / Uđi u bazu fotografijaZabrana mobilnih? Male su šanse da će većina roditelji pristati na ovu novinu
Zabrana mobilnih? Male su šanse da će većina roditelji pristati na ovu novinu - Sputnik Srbija
Pratite nas
Jednom kada se malver „iks helper“ „ubaci“ na Android jako ga je teško ukloniti — ne pomaže ni vraćanje uređaja na fabričko podešavanje, a ne pomaže uvek ni plaćeni antivirusni softver.

Jedno od glavnih pravila koje „moraju“ da poštuju svi korisnici pametnih telefona koji rade na Androidu“ jeste da aplikacije instaliraju isključivo sa „Gugl plej stora“.

Iako ni to nije potpuna garancija da nećete pokupiti neki malver, aplikacije sa „Gugl plej stora“ puno su sigurnije u odnosu na trgovine aplikacija trećih strana ili preuzimanja aplikacija s različitih stranica na kojima nikada ne znate što vas čeka i kakvu, tj. koliko opasnu aplikaciju možete preuzeti.

Na primer, mogli biste preuzeti i aplikaciju „iks helper“, malver za koji na ZD netu kažu da ga je „gotovo nemoguće“ ukloniti s telefona, prenosi portal „Info-ks.net“. 

Korisnici čiji su telefoni zaraženi virus „iks helper“ su pokupili na stranicama na koje su ih uputili linkovi na koje su kliktali na internetu. Na tim linkovima nalazi se objašnjenje kako preuzeti i instalirati aplikacije koje nisu iz „Gugl plej stora“, ali osim aplikacija s te stranice instalira se i malver.

CC0 / piksabej / Pazite šta instalirate!
Pojavila se zloćudna aplikacija za Android koju je gotovo nemoguće ukloniti s telefona - Sputnik Srbija
Pazite šta instalirate!

Nakon instalacije „iks helper“ na telefonima prikazuje oglase i obaveštenja koje korisnike vode na „Gugl plej stor“ i savjetuju im da preuzmu legitimne aplikacije.

Dobra i loša vest

Dobra vest je, dakle, da malver trenutno nije destruktivan za telefone, jer samo prikazuje oglase od kojih njegovi autori zarađuju.

Međutim, loša vest na koju su upozorili sigurnosni stručnjaci jeste to što „iks helper“ ima mogućnost instaliranja drugih i puno opasnijih aplikacija na telefon putem kojih bi hakeri mogli preuzeti kontrolu nad uređajima, ukrasti podatke, špijunirati i slično.

Druga loša vest jeste njegova neuništivost — jednom kada se aplikacija s njim instalira na telefone, „iks helper“ se odvoja od nje kao neka vrsta samostalnog servisa, tako da se ne može ukloniti deinstalacijom same aplikacije.

Ne pomaže čak ni resetovanje samog telefona, jer se pojavljuje i nakon vraćanja uređaja na fabrička podešavanja, a sigurnosni stručnjaci još ne znaju razlog zašto se to događa.

Korišćenje antivirusnog softvera može pomoći, ali ne uvek. Deo korisnika uspeo je da ga ukloni softverom koji su platili, ali drugima ni to nije pomoglo.

Razlog za to je, napominju iz „Simanteka“, što malver konstantno evoluira i njegov kod se nadograđuje, zbog čega su njegovi autori često „brži“ od antivirusnog softvera. Srećom, „iks helper“ se nije proširio na veliki broj uređaja, pa su dosad zaraženi uglavnom korisnici iz SAD, Rusije i Indije, ali samo postojanje takvog malvera veliko je upozorenje svim korisnicima Androida i još jedan razlog zbog kojeg nikada ne biste smeli da preuzimate aplikacije s neproverenih izvora.

 

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala