„Naravno, njih (ta naftna polja) treba da kontroliše sirijska vlada. Verujemo da je to jedini izlaz“, konstatovao je Lavrentjev.
Ranije je šef Pentagona Mark Esper izjavio da će Sjedinjene Američke Države štititi naftna polja u Siriji i odgovarati silom na pokušaje da se ona zauzmu. Prema njegovim rečima, američki vojnici ne nameravaju da tamo puštaju ni Rusiju ni sirijsku vojsku.
Povlačenje kurdskih snaga
Rusija očekuje da će kurdske formacije uspeti da napuste pograničnu zonu s Turskom na severoistoku Sirije, izjavio je Lavrentjev.
Rok za povlačenje kurdskih snaga iz pogranične zone dužine 30 kilometara na severoistoku Sirije, koji je određen rusko-turskim memorandumom, ističe u utorak u 16 sati po srednjoevropskom vremenu.
„Nadamo se, videćemo. Ne bih rekao da nema garancija (da Kurdi neće uspeti da povuku svoje snage u roku od 150 časova predviđenog memorandumom). Postignut je dogovor između naših predsednika, što znači da su i jedan i drugi predsednik dali neke garancije“, objasnio je Lavrentjev.
Rusko-turski memorandum
U utorak su predsednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan, posle šestočasovnih pregovora potpisali memorandum o razumevanju u deset tačaka. U njemu se, između ostalog, govori da se od 12 časova 23. oktobra 2019. na sirijsku stranu sirijsko-turske granice izvan zone turske operacije „Izvor mira“ uvode jedinice ruske vojne policije i sirijske pogranične službe.
Oni će pomagati pri povlačenju kurdskih jedinica i njihovog naoružanja na 30 kilometara od sirijsko-turske granice, što bi trebalo da bude završeno u roku od 150 sati. Od tog trenutka počeće zajedničko rusko-tursko patroliranje u dubini od 10 kilometara od granice prema zapadu i istoku od oblasti u kojoj se izvodi operacija „Izvor mira“, osim grada Kamišlija.