Devet od deset zemalja koje se najbrže smanjuju nalazi se upravo u istočnoj Evropi.
Na vrhu lestvice su Bugarska i Letonija, za koje se očekuje da će za tri decenije da izgube gotovo četvrtinu stanovništva. Predviđanja su i da će doći do drastičnog starenja stanovništva (populacija), pa će do 2035. godine svaka peta osoba biti starija od 65 godina.
„Vodeća zemlja je Srbija, ona ima najstariju populaciju u regionu, a 2021. je godina kada će Srbija imati više penzionera nego radno sposobnog stanovništva“, rekao je Tim Džuda, dopisnik časopisa „Ekonomist“.
Manje radno sposobnog stanovništva, ali i odlazak ljudi iz naše zemlje, pokreću i pitanje održivosti postojećeg sistema socijalne zaštite, piše javni servis.
„Nemamo politike za različite uzraste. Ali te politike za različite uzraste nisu politike koje se samo zasnivaju na tome da stimulišu samo populacionu politiku, rađanje, samozapošljavanje. One moraju da budu celovite i održive i da svakom mladom čoveku pruže jasne perspektive da kada bude ostario neće biti sklonjeni građanin“, navela je profesor Jelica Stefanović Štambuk sa Fakulteta političkih nauka.
Sa sličnim problemima susreću se i zemlje u regionu. Lek je, kažu stručnjaci, da, uz ulaganja u ekonomiju, države istovremeno ulažu i u ljudski kapital — da omoguće mladima prostor za napredovanje i lični razvoj.
„Mi dajemo studentima šansu da u stvari rade na svojim projektima — interdisciplinarnim projektima. I mi ih čak povežemo sa studentima globalno, ne samo sa mentorima profesionalcima, nego mi dovodimo, na primer, studente iz Australije koji rade na projektima zajedno sa našim bosanskim studentima i pokušavaju da naprave neki produkt“, istakao je Damir Mitrić iz Fondacije „BiH futures“.
Među državama koje mogu da se pohvale demografskom slikom je Švedska.
Ta država je socijalnim politikama pomogla porodicama da balansiraju roditeljstvo i posao — svaki roditelj ima pravo na 18 meseci odsustva sa posla, većina kompanija ima vrtiće, a uobičajeni su i fleksibilni radni časovi. Imaju recept i za nas.
„Kompanije treba da shvate da ta pomoć zaposlenim roditeljima nije trošak, već benefit, da je to dobro za kompaniju. Treba koristiti lokalne uzore kako bi motivisali druge kompanije, jer jedino lokalni primeri mogu dati i takve efekte“, navela je Šveđanka Tina Bruno.
Dobar primer mogla bi da bude i Irska, koja je nakon demografskog sloma doživela populacioni bum. Danas ima najveći rast stanovništva od 36 odsto.