„Naravno da ne, ne bavimo se takvim postupcima“, odgovorio je El Džubeir na pitanje da li je incident sa iranskim tankerom u blizini saudijske obale odgovor Rijada na napad dronovima na njihova naftna postrojenja.
On je objasnio da je Saudijska Arabija optužila Iran „zato što su rakete i bespilotne letelice iranske proizvodnje i znamo da je napad bio sa severa, a ne sa juga. Tražili smo od Ujedinjenih nacija da istraže, a brojne zemlje su se pridružile istrazi, kako bi se utvrdilo odakle je izvršeno lansiranje. Kada se istraga završi, objavićemo rezultate“.
„Ne ponašamo se tako. Osim toga, postoje protivrečni izveštaji o tome. Nacionalna iranska naftna kompanija kaže da ništa nije pogođeno, neko drugi kaže da je pogođeno nešto, neki kažu da je došlo do curenja nafte (nakon incidenta u Crvenom moru), drugi kažu da nema curenja. Dakle, priča za sada nije baš jasna po tom pitanju. Ali mi nismo umešani u ove stvari. To nije način na koji mi radimo, niti kako smo radili u prošlosti. Priča nije završena. Hajde da sačekamo i shvatimo šta se desilo, pre nego što počnemo da izvlačimo zaključke“, dodao je on.
U petak 11. oktobra je objavljeno da je iranski naftni tanker „Sabiti“ napadnut na Crvenom moru kod obale Saudijske Arabije, u blizini lučkog grada Džeda. On je dva puta raketiran, a dogodila se i eksplozija. Iransko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je o napadu na tanker — da je on oštećen i da je došlo do curenja nafte. Brod pripada podružnici Nacionalne naftne kompanije Irana — Nacionalnoj tankerskoj kompaniji Irana. Teheran za sada nije objavio ko stoji iza napada.