„Poslanici Evropskog parlamenta pozivaju da se status radne grupe za strateške komunikacije (East StratCom Task Force) poveća do statusa stalne strukture, sa znatno većim finansijskim sredstvima. Takođe pozivaju internet i društvene mreže da sarađuju u borbi protiv dezinformacija“, saopšteno je iz Evropskog parlamenta.
To nije prvi dokument Evropskog parlamenta sa sličnim sadržajem poslednjih godina, međutim, novi sastav EP praktično je potvrdio svoju privrženost takvom političkom stavu. Dokument u celini ponavlja ključne teze iz sličnih projekata i rezolucija iz prethodnih godina.
U rezoluciji se „izražava duboka zabrinutost zbog izuzetno opasne ruske propagande“ i poziva se „Evropska komisija i Savet EU da razrade efikasnu detaljnu strategiju brzog i odlučnog suprotstavljanja ruskim strategijama dezinformacije“.
Rezolucija „o stranom uplitanju i dezinformacijama u nacionalne i evropske demokratske procese“ je u Evropskom parlamentu odobrena većinom glasova — 469 za, nasuprot 143 protiv.
Uprkos čestim saopštenjima iz EU „o pretnji ruske propagande“, Evropska komisija je u svom izveštaju od juna ove godine priznala da nije otkrila znakove javne kampanje dezinformacija spolja, kada je reč o izborima za Evropski parlament, iako su izvestili o pokušajima „nekih ruskih izvora“ da utiču na izbor birača.