U ponedeljak je oko 477 ljudi uhapšeno nakon pet dana žestokih demonstracija, u kojima su demonstranti blokirali puteve i sukobili se sa policijom na ulicama Kita.
Demonstranti, od kojih su mnogi pripadnici autohtonih naroda, naišli su na žestok odgovor policije koji je uključivao suzavac i oklopna vozila, a policajci su okupljene jurili na konjima i motorima.
Continúa la represión del “gobierno del diálogo”. Cuánto tiempo más el país debe soportar esta conmoción social? Su temor es cada vez más evidente, la violencia es su respuesta! #SOSEcuador pic.twitter.com/bvJUh4G4Ja
— Marcela Holguín (@marcelaholguin) October 7, 2019
Predsednik Moreno najavio je u ponedeljak uveče da više neće vladati iz Kita i da će se prebaciti u grad Gvajakil, na jugozapadu, u nameri da izbegne teret demonstracija. Krajem prošle nedelje, Moreno se nadao da će okončati okupljanja šezdesetodnevnim nacionalnim dekretom o vanrednim situacijama, kojim će privremeno ukinuti slobodu štampe i pravo na javno okupljanje, ali marševi nisu prestali.
6:42 pm. The situation in Ecuador continues to be tense. Military trucks arrive at the presidential palace. Social movements are on the streets. President Lenín Moreno is nowhere to be found. @telesurenglish pic.twitter.com/DDGiZZyr6n
— Estefanía Bravo (@EbravoteleSUR) October 7, 2019
Žestoke proteste pokrenuo je paket mera štednje koje je administracija predsednika Morena uvela prošle sedmice, a posebno ukidanje državnih subvencija za gorivo. Cene goriva su se više nego udvostručile, uzimajući nesrazmerni danak siromašnim i autohtonim zajednicama.
Nove ekonomske mere dolaze kao deo priprema za kredit od 4,2 milijarde dolara sa Međunarodnim monetarnim fondom, odobrenim u martu. MMF-ovi ugovori o zajmu često zahtevaju od zemalja koje ih dobijaju da reformišu interne ekonomske politike pre nego što budu odobreni.
Así está #Ecuador el pueblo en la calle siga los detalles por @teleSURtv pic.twitter.com/vYfK3d7HUb
— Madelein Garcia (@madeleintlSUR) October 8, 2019
U ponedeljak, dok su demonstranti napredovali ka predsedničkoj palati u Kitu, gde se očekivao govor predsednika Morena, vojska je iznenada izbacila zvaničnike i novinare iz zgrade zbog, kako se navodi, mera bezbednosti. Neki su bili uhvaćeni u velikom policijskom parametru oko palate, koji je uključivao bodljikavu žicu i ograde.
Así está #Ecuador el pueblo en la calle siga los detalles por @teleSURtv pic.twitter.com/vYfK3d7HUb
— Madelein Garcia (@madeleintlSUR) October 8, 2019
#EnEsteMomento #URGENTE periodistas estamos en la calle, en las inmediaciones del Palacio de Gobierno. Militares desalojaron la Presidencia porq hay manifestaciones acercándose. En este momento, los periodistas no tenemos ningún tipo de seguridad para salir @eluniversocom pic.twitter.com/grctULQEfu
— Gladys Rivadeneira (@GYRivadeneira) October 7, 2019
Predsednik je proteste protumačio kao „pokušaj puča“ koji su sproveli „korumpirani“ zakonodavci povezani sa njegovim prethodnikom i svojevremenim saveznikom Rafaelom Koreom i venecuelanskim liderom Nikolasom Madurom.
¡Con alegría y entusiasmo!, así recibe la gente de Quito a la marcha del Movimiento Indígena que avanza a Quito desde el sur del Ecuador, vamos a lucha con respeto y unidad con los sectores que se suman a la lucha por los derechos de todos los ecuatorianos#SomosConaie pic.twitter.com/1oVyzjw1ek
— CONAIE (@CONAIE_Ecuador) October 7, 2019
Uprkos odgovoru policije, protesti ne pokazuju znake slabljenja. Očekuje se dolazak još oko 20.000 demonstranata u Kito, a mnogi od njih kreću iz južnih delova zemlje kako bi učestvovali na protestima. Na društvenim medijima pojavili su se video-snimci na kojima je gomila demonstranata koja maršira prema gradu.