„Njujork tajms“ navodi da su dosadašnje kosovske dominantne političke ličnosti bili ljudi koji su se istakli kao nekadašnji borci, ali da su im na vanrednim parlamentarnim izborima prvi put ozbiljni rivali bili političari nove generacije, koji će najverovatnije odneti pobedu.
„Ovo je prilika da nova generacija političara prekine krug korišćenja Srbije kao izgovora za greške kosovskih vlada“, rekao je Lulzim Peci, direktor Kosovskog instituta za istraživanje i razvoj politika u Prištini.
Nijedna stranka neće moći da obezbedi više od 30 odsto glasova, što će verovatno pokrenuti žestoku konkurenciju za premijera, kada naredne nedelje budu formirane koalicije.
Uprkos razlikama, svi kandidati znaju da je javnost nezadovoljna zbog ekonomske situacije, pa su garantovali da će ukloniti korupciju, boriti se protiv organizovanog kriminala i smanjiti nezaposlenost, pre nego što popuste pritisku međunarodne zajednice da nastave pregovore sa Beogradom o normalizaciji odnosa, piše „Njujork tajms“.
Špend Ahmeti, gradonačelnik Prištine i lider Socijaldemokratske partije Kosova, koja je u savezu sa bivšim premijerom Haradinajem, kaže da će fokusiranje na domaća pitanja biti teško.
„Naravno, možete da vodite kampanju u borbi protiv korupcije i poboljšanje obrazovanja. Ali, kad ste izabrani da vodite, bolje da budete spremni za nastupe pod pritiskom međunarodne zajednice i da razgovarate sa Srbijom“.
Razgovori sa Beogradom zaostaju skoro godinu dana otkako je Haradinajeva vlada uvela stopostotne tarife na srpsku robu i primorala Skupštinu da usvoji zakone o formiranju vojske, podseća list.
Potezi su naljutili zvaničnike Evropske unije, koji su od 2011. posredovali u dijalogu, ali i podstakli kritike NATO-a, koji od 2000. godine održava napeti mir u toj oblasti, preneo je Tanjug.
Ako Vjosa Osmani (38) iz Demokratskog saveza uspe da obezbedi vlast, postala bi prva premijerka.
„Vreme je da političari sa čistim rukama, bez veze sa kriminalom i korupcijom, vode Kosovo“, rekla je ona.