Širakov kovčeg, prekriven nacionalnom zastavom, nakon toga je prebačen u centar groblja, prenosi AP.
Makron, koji je prisustvovao crkvenoj ceremoniji, nije držao govor, a među prisutnima su bili brojni francuski političari, bivši predsednici Nikola Sarkozi i Fransoa Oland, kao i strani državnici, među kojima su ruski predsednik Vladimir Putin, bivši američki predsednik Bil Klinton, bivši nemački kancelar Gerhard Šreder, jordanski kralj Abdulah Drugi, prenosi AP.
Privatna sahrana Širaka održaće se na groblju u Monparnasu, a on će biti sahranjen pored ćerke Lorans, koja je preminula 2016. godine.
Ceremoniji ispraćaja je prisustvovalo i hiljade Parižana koji su se okupili oko crkve nekoliko sati pre dolaska stranih delegacija, kako bi odali počast nekadašnjem političaru.
Crkvenu ceremoniju predvodio je nadbiskup Mišel Opeti, koji je na početku izjavio saučešće Širakovoj udovici Bernandeti Širak, koja ceremoniji nije prisustvovala iz zdravstvenih razloga.
Inače, u Francuskoj je danas zbog Širakove smrti proglašen Dan žalosti.
Širak je umro u Parizu 26. septembra u 86. godini.
Širak je bio predsednik Francuske u dva mandata, od 1995. do 2002. godine i od 2002. do 2007. godine, a prethodno je bio premijer i gradonačelnik Pariza.
Veliki broj Francuza je poštovao Širaka jer je obezbedio zemlji ulogu globalnog „igrača“ i zato što se protivio invaziji na Irak 2003. godine, a optužbe za finansijske malverzacije 2011. godine nisu mnogo narušile njegov ugled, ocenjuje Rojters.