Srbija pokorila Evropu (foto, video)

© AP Photo / Michel EulerSrpski odbojkaši - najbolji u Evropi
Srpski odbojkaši - najbolji u Evropi - Sputnik Srbija
Odbojkaši Srbije osvojili su Evropsko prvenstvo pobedivši u finalu Sloveniju sa rezultatom 3:1 u setovima.

Do titule bez poraza Srbiju je predvodio Aleksandar Atanasijević sa 22 poena.

Dvocifreni su još bili Uroš Kovačević sa 20, Nemanja Petrić sa 12 i Srećko Lisinac sa 11 postignutih poena, preneo je B92.

Kod poražene ekipe najefikasniji bio je Klemen Čebulj sa 15 poena, a pratili su ga Alen Pajenk sa 12 i Tine Urnaut sa 10 poena.

​Naši odbojkaši su, kao i većinu mečeva na ovom Svetskom prvenstvu, počeli nešto stegnutije, međutim, klasa „orlova“ došla je do izražaja u drugom, trećem i četvrtom setu, koje su dobili ubedljivo.

Do sredine prvog seta obe selekcije bile su izjednačene, a u nekoliko navrata naša selekcija je prelazila i u vođstvo.

Ipak, Slovenci uspevaju da se odvoje, malo po malo, dobrim blokovima, snažnim servisima i napadima iz zadnje linije.

Našim odbojkašima je u tim trenucima i prijem servisa bio lošiji nego obično, tako da su „zmajčeki“ rutinski sačuvali prednost koju su stekli i tako došli do relativno lakih 25:19.

Na pauzi je Slobodan Kovač uspeo da „probudi“ svoje izabranike.

Igralo se „poen za poen“ na početku drugog seta, sve dok na liniju za servis nije stao sjajni Uroš Kovačević. Našim odbojkašima proradio je blok, uspeli su da naprave seriju od 7:0, koju nisu ispuštali do samog kraja ovog dela igre, koji je završen rezultatom 25:16.

© AP Photo / Michel EulerSrpski navijači u pariskoj areni pozdravljaju šampione
Srbija pokorila Evropu (foto, video) - Sputnik Srbija
Srpski navijači u pariskoj areni pozdravljaju šampione

U trećem setu su „orlovi“ nastavili tamo gde su stali u drugom. „Zmajčeki“ nisu nikako uspeli da stabilizuju prijem, naši su nastavili sa furioznom igrom u polju i stigli do devet set lopti.

Uspeli su Slovenci da spasu tri, ali četvrtu su izabranici Slobodana Kovača iskoristili i došli do rezultatskog preokreta — 25:18.

Činilo se na samom startu poslednjeg seta na meču da Slovenci mogu ponovo da dođu do aktivnog rezultata.

Ipak, naši igrači, stabilnom i koncentrisanom igrom, uspevaju da odbiju početni napad „zmajčeka“ i dolaze do vođstva.

Blok je i dalje funkcionisao, baš kao i odbrana i servis, pa je selekcija Srbije stekla veliku prednost.

Pokušavao je Alberto Đulijani tajm-autovima da „probudi“ svoje izabranike, ali bezuspešno. Srbija je iskoristila drugu meč loptu i tako je došla do titule šampiona Evrope.