„U nekrolozima Žaku Širaku ispravno se tvrdi da je on bio u pravu u vezi sa Irakom, a da svi mi ostali nismo. Ali, ja tvrdim da je Širakov motiv malo drugačiji od onoga što se čini“, rekao je ser Ričard Dirlav, koji je predvodio MI-6 u vreme kada se Velika Britanija pridružila američkom napadu na Irak 2003. godine.
Dirlav tvrdi da je Širakov stav bio motivisan „značajnim sumama“ gotovine od Sadama.
Američki i britanski obaveštajci tvrde da je Širak od iračkog lidera dobio „više od šest miliona dolara“.
UŽIVO Francuzi se opraštaju od bivšeg predsednika Širaka:
„To je bila dimenzija koja je u tom trenutku bila politički zabrinjavajuća: Širak je imao dugogodišnje dobre odnose sa Sadamom, koji nisu bili državnički, već lični“, rekao je on.
Veza između Širaka i Sadama seže u sedamdesete godine, kada je Širak bio francuski premijer, a Sadam potpredsednik Iraka.
Francuska je tada snabdevala Irak delovima za nuklearnu elektranu „Ozirak“, koju su Iračani u šali zvali „O-Širak“, a koja je uništena u izraelskom vazdušnom udaru 1981. godine.
Glasine o Sadamovom novcu koji je navodno „pumpao“ Širakovu predizbornu kampanju postojale su i ranije, ali za to nikada nisu ponuđeni dokazi.
Kako piše RT, u ove navode britanskog obaveštajca bi trebalo sumnjati, jer potiču od istog izvora koji je ponudio lažne „dokaze“ za rat protiv Iraka 2003. godine.
Kredibilitetu optužbi ne pomaže ni činjenica da dolaze nakon Širakove smrti, kada on više ne može na njih da odgovori.
Francuski predsednik Žak Širak protivio se ratu koji je poveo predsednik SAD Džordž Buš, što je dovelo do diplomatskog sukoba između SAD i Francuske.
Širak je preminuo u 86. godini, a sahrana će biti održana u ponedeljak.