„Sve je počelo kada smo uvideli njeno loše stanje 1999. godine, nakon invazije ekstremista Basajeva i Hataba u Cumadinsku i Botlihsku oblast Dagestana. Tada je premijer Vladimir Putin, sa našim ograničenim mogućnostima u to vreme, počeo da primenjuje temeljne odluke o reformi naših oružanih snaga“, rekao je Šojgu u intervjuu za list „Moskovski komsomolec“.
Cilj terorista, kojima su komandovali Šamil Basajev i Ibn el Hatab, bio je da proglase „oslobađanje“ muslimana. Prema podacima Federalne službe bezbednosti Rusije, u napadu je poginulo više od 280, a povređeno je više od 800 vojnika, pripadnika bezbednosnih snaga i civila.
„Zatim slede događaji iz 2008. godine — podmukli napad gruzijskih trupa na Južnu Osetiju, pogibija naših mirovnjaka i odgovor grupe ruskih trupa, koje su primorale Gruziju da prihvati mir. Nakon toga, na osnovu analize ove operacije donete su sistemske odluke u oblasti vojne organizacije, a pre svega kada je reč o formiranju i finansiranju novog državnog programa za naoružanje“, dodao je ministar.
Prioritetno pitanje
Prema Šojguovim rečima, pitanja organizacije i pripreme Oružanih snaga Rusije, opremanje savremenim naoružanjem i razvoj odbrambeno-industrijskog kompleksa su pod budnim okom lidera države.
„Bez obzira na to koliko je raspored gust, predsednik od 2013. godine u jesen i u proleće u Sočiju razgovara sa rukovodstvom Oružanih snaga, predstavnicima odbrambeno-industrijskog kompleksa i rukovodiocima u ruskoj vladi koji su odgovorni za sve aspekte vojne organizacije i obezbeđivanje vojne sigurnosti zemlje“, istakao je Šojgu.
Takođe je dodao da preporod nije došao preko noći.
„Kada je reč o kompleksnom transformisanju armije, nije bilo nikakve magije, bilo je samo krupnih i sitnih, primetnih i manje primetnih koraka“, izjavio je Šojgu.
Ključni zadatak bio je sinhronizacija svih aspekata pripreme i organizacije vojske, uključujući i obuku profesionalnih kadrova i nabavku modernog oružja, ocenio je ministar odbrane.
„Analizirali smo trenutne i moguće pretnje, kao i sposobnost vojske da zaštiti našu zemlju. Utvrdili smo stanje svake vojne jedinice. Rezultat tog teškog rada je razvoj niza programskih dokumenata, uključujući i plan odbrane“, dodao je ministar.
On je zaključio da je, zahvaljujući neverovatnim naporima rukovodstva zemlje i Ministarstva odbrane, postignuto da ruska vojska postane ono što je danas — vojska u stanju stalne borbene gotovosti.
„Sve naše jedinice danas su u stanju stalne borbene gotovosti“, ocenio je Šojgu.