Zato što je planeta K2-18b udaljena 111 svetlosnih godina od Zemlje, predaleko je da bi se do njega poslala letelica u potrazi za životom izvan naše matične planete. Ali naučnici u sledećih deset godina očekuju lansiranje nove generacije svemirskih teleskopa, koji bi mogli da utvrde ima li u atmosferi planete K2-18b gasova kakve mogu proizvesti samo živi organizmi, piše „Indeks“.
Planeta je duplo veća od Zemlje, a kompjutersko modeliranje podataka pokazuje da bi se do 50 odsto njegove atmosfere moglo sastojati od vode. Na planeti vladaju temperature dovoljno hladne za tekuću vodu, od nula do 40 stepeni Celzijusa.
Voda na drugim planetama
Jedini problem je to što se astronomi ne mogu složiti oko toga koji gasovi bi dokazali prisustvo života.
„Sigurno će biti potrebno istraživanje hemijskog sastava na možda i stotinu planeta, da bismo shvatili kako su stvorene i kako su se razvile", rekla je za „Bi-Bi-Si“ profesor Đovana Tineti, rukovodilac tima koji je objavio otkriće vode na K2-18b u naučnom časopisu „Nature astronomi“. Ona je oduševljena otkrićem.
Voda je do sada otkrivena na drugim planetama, ali one su ili prevelike ili previše vruće da bi podržale uslove za život, dok je manje i relativno hladnije planete teže otkriti. K2-18b je pronađena 2015. godine zahvaljujući NASA letelici „Kepler“ i jedna je od nekoliko stotina planeta čija je masa između Zemlje i Neptuna, a nazivaju se super-Zemlje. Očekuje se da će NASA misija „Tes“ otkriti još stotine takvih planeta narednih godina.