Crnogorska veza u trileru o „američkom špijunu“ u Moskvi

© Sputnik / PixabayAgent - ilustracija
Agent - ilustracija - Sputnik Srbija
Pratite nas
Visokorangirani američki špijun unutar ruskih vlasti evakuisan je 2017. godine zbog strahovanja da bi ga mogao razotkriti predsednik Donald Tramp, tvrdi Si-En-En u izveštaju koji su Bela kuća, Moskva i CIA odbacili kao lažnu vest. Zanimljivo je da važnu ulogu u ovom trileru igra i — Crna Gora.

Američka obaveštajna služba „uspešno je izvukla iz Rusije jednog od svojih visokorangiranih tajnih izvora unutar ruske vlade“ sredinom 2017. godine, objavila je ova mreža pozivajući se na anonimne izvore koji su opisani kao „više zvaničnika Trampove administracije sa direktnim saznanjima o tajnoj misiji“.

Operacija je navodno pokrenuta nakon što su u maju 2017. godine Belu kuću posetili ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i ruski ambasador Sergej Kisljak, a usled zabrinutosti da su Tramp i njegova administracija „više puta pogrešno postupali sa tajnim obaveštajnim podacima i da su mogli doprineti da se taj tajni izvor razotkrije kao špijun“, tvrdi Si-En-En.

Tokom tog sastanka Tramp je navodno podelio s Lavrovom i Kisljakom „vrlo poverljive obaveštajne podatke“ o „Islamskoj državi“ u Siriji, a koje je pružio Izrael. Međutim, CIA je osporila te tvrdnje.

„Narativ Si-En-En da Centralna obaveštajna agencija donosi odluke o životu ili smrti na osnovu bilo čega drugog osim objektivne analize i prikupljanja čvrstih dokaza je jednostavno lažna“, izjavila je Britani Bramel, direktorka CIA za javne poslove.

„Netačne su spekulacije o tome da je navodnu operaciju izvlačenja pokrenulo postupanje predsednika sa najosetljivijim obaveštajnim podacima, kojima on inače ima pristup svakog dana.“

To je izgleda bilo dovoljno dobro za samog Trampa, koji je novinarima u ponedeljak rekao:

„Što se mene tiče u redu je šta god da je CIA odgovorila. Ja ne znam ništa.“

​Mediji u Rusiji odmah su počeli sa spekulacijama o identitetu navodne „krtice“ i brzo su došli do imena — Oleg Smolenkov. Pre 2010. godine on je radio u Ambasadi Rusije u Vašingtonu, a posle i u vladinoj kancelariji, pre nego što je postao državni savetnik treće klase. Smolenkov je svoju ženu i troje dece odveo na odmor u Crnu Goru 14. jula 2017. godine, gde su nestali bez traga. Policija istražuje njihov nestanak kao moguće ubistvo.

Međutim, pres-sekretarka Bele kuće Stefani Grišam izjavila je da „izveštavanje Si-En-Ena nije samo netačno, već ima potencijal da živote dovede u opasnost“.

Priča o visokorangiranoj američkoj „krtici“ u Kremlju zvuči kao zaplet romana Toma Klensija i oslanja se na anonimne izvore i tajne podatke, tako da ne može biti nezavisno verifikovana.

Ruski senator Franc Klincevič, zamenik šefa Odbora za odbranu i bezbednost, odbacio je priču Si-En-Ena kao „lažnu“ i kao „izvršavanje naređenja za još jedan pokušaj diskreditacije Trampa“, prenose ruski mediji.

​Većina vodećih američkih medija provela je poslednje tri godine promovišući ozloglašenu „Rusijagejt“ teoriju zavere u ime demokrata, uz odbijanje da priznaju da su bilo gde pogrešili, iako specijalni tužilac Robert Muler tokom dvogodišnje istrage nije uspeo da pronađe bilo šta što bi inkriminisalo američkog predsednika.

Štaviše, Si-En-En i Em-Si-En-Bi-Si su angažovali brojne bivše obaveštajce, čiji su „otisci prstiju“ vidljivi širom „Rusijagejta“, kao protivnike Donalda Trampa.

Novinar Aron Mejt nazvao je celu priču „pecanjem“, uz napomenu da postoji čitava istorija curenja informacija iz obaveštajne zajednice kako bi se „stvorila lažna veza“ između Trampa i Rusije i unapredio taj narativ „Rusijagejta“, a kako bi se zatim Tramp okrivio za „ranjivost“ ovih navodnih izvora.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala