„Dolaze da glasaju oni koji su umrli pre 1999. godine, a ne dolazimo mi iz inostranstva. Završeno ti je to. Tu sam“, bio je komentar na stranici na Fejsbuku jednog iseljenika, o kojem se dosta pričalo na društvenim mrežama nakon raspisivanja prevremenih parlamentarnih izbora za 6. oktobar, piše „Koha ditore“.
Putem društvenih mreža i kafića mnogi su otkrili zašto Kosovo, prema popisu stanovništva iz 2011. godine, ima više građana sa pravom glasa nego građana, a poslednji birački spisak obuhvata i preminule građane čiji članovi porodica imaju dokaze — izvode iz knjiga umrlih od civilnih zvaničnika i dokaze verskih zvaničnika.
Kosovo ima sve državne mehanizme i pomoć verskih zajednica, ali ipak građani u svakom izbornom procesu vide na biračkom spisku imena voljenih koji su preminuli.
Postoje zabeleženi slučajevi njihovog „vaskrsenja“ — nakon što se neko potpiše pod njihovim imenom i ilegalno ubaci glasački listić u kutiju. Posmatrači iz civilnog društva sumnjaju da se, osim zanemarivanja državnih mehanizama, problemi ponavljaju u svakom izbornom procesu i zbog toga što politički subjekti mogu dobiti glasove od svojih posmatrača, koji su spremni da preuzmu rizik „glasanja“ za mrtve, ili za imigrante koji nisu u mogućnosti da glasaju.
Pravosudni sistem, čak i kada kažnjava prestupnike, kažnjava ih simboličnim i uslovnim kaznama. Zloupotrebe u ovoj oblasti i birokratske restrikcije sa kojima su migranti suočeni narušavaju već krhku demokratiju na Kosovu, kažu posmatrači i analitičari.
„Prvi način i prva mogućnost za zloupotrebu glasa je neprečišćavanje izborne liste, zbog same činjenice da ima ljudi na izbornoj listi za koje se sigurno zna da neće glasati i to predstavlja veliku opasnost da se čitavim sistemom manipuliše, zato što je dovoljan jedan potpis na biračkom spisku i ta osoba, ko god to može, ima pravo da glasa zbog tog potpisa“, naglašava Artan Mursti, iz nevladine organizacije „KDI“, koja je u oktobru prošle godine objavila izveštaj pod naslovom „Svaki glas treba da važi“.
Istaknuti su brojni nedostaci, sa posebnim naglaskom na zloupotrebe imena preminulih građana i migranata na biračkom spisku.