Godine 1704. Lilias Adi je uhapšena i optužena da se bavila čarobnjaštvom i da je imala seksulani odnos sa đavolom.
Kao i stotine drugih žena koje su optužene za veštičarenje u 17. i 18. veku u Škotskoj, i Adi je osuđena da umre na lomači nakon što ju je pripadnica lokalne crkve naterala na „ispovest“. Međutim, plamen nije dotaknuo Adi — umrla je ranije u ćeliji u kojoj je bila zatvorena. Istoričari pretpostavljaju da je izvršila samoubistvo.
Meštani su je zakopali na plaži, a da njen duh ne bi mogao da se vrati i da muči žive, grob su prekrili velikim kamenom. Godine 2014. jedan arheolog je pronašao njen grob prazan, bez posmrtnih ostataka.
Njena lobanja i mnoge kosti uklonjene su iz groba oko 1850. godine. Poslednji put viđeni su na izložbi „Empajer“ u parku Belahouston u Glazgovu, 1938. godine.
How to resurrect a 300 year-old witch 💀 #HappyHalloween 🎃 from the University of Dundeehttps://t.co/dPSe4ld8JB pic.twitter.com/rSle6NXu66
— University of Dundee (@dundeeuni) October 31, 2017
Godine 1904. njena lobanja je prebačena na Univerzitet u Sent Andreju, gde su snimljene fotografije koje je 2017. godine Univerzitet Dandi, u Škotskoj, koristio za rekonstrukciju njenog lica, te je ona jedina „veštica“ na svetu čije je lice poznato.
Trideset prvog avgusta, tokom obeležavanja godišnjice njene smrti, lokalna odbornica Džuli Ford rekla je da se traže njeni posmrtni ostaci, prenosi škotski list „Skotsman“.
„Važno je naglasiti da Lilias Adi i hiljade drugih muškaraca i žena optuženih za čarobnjaštvo u Škotskoj u prvim danima moderne ere nisu zli ljudi koje je istorija tako opisala. Oni su bili nevine žrtve“, rekla je Fordova tokom ceremonije.
„Vreme je da prepoznamo nepravdu koja je počinjena nad njima. Nadam se da ćemo pronaći njihove izgubljene ostatke i omogućiti im da počivaju kako zaslužuju“, dodala je Fordova.