Dan prvi: Favoriti po planu, Iran i Portoriko za infarkt (video)

© Foto : fiba.basketballŽestoku borbu vodili su Portoriko i Iran
Žestoku borbu vodili su Portoriko i Iran - Sputnik Srbija
Prvog dana Svetskog prvenstva odigrano je osam mečeva — iznenađenja nije bilo. Sve utakmice, osim duela domaćina i Obale Slonovače, igrane su na veliki broj poena, a na čak tri meča pobednici su postigli preko sto koševa. Sledi kratka rekapitulacija prvog takmičarskog dana.

Prvog dana takmičenja, 31. septembra, odigrano je osam utakmica:

Grupa A

Poljska 80 — 69 Venecuela

Prilično dosadna i nekvalitetna utakmica, koju su Poljaci rešili u svoju korist.

U timu Poljske najefikasniji je sa 16 poena bio Mihal Sokolovski, a još 15 je dodao Mateuš Ponitka. Venecuelu je sa 14 poena predvodio Nestor Kolmenares.

Poljska će sledeću utakmicu igrati u ponedeljak protiv domaćina Kine.

Obala Slonovače 55 — 70 Kina

Još jedna ne previše kvalitetna utakmica, koju je domaćin prelomio u drugom poluvremenu.

Najefikasniji u domaćoj ekipi bio je Ajluen Guo sa 17 poena. Kod protivnika je Mohamed Kone postigao 9.

U ponedeljak će afrička selekcija ukrstiti koplja sa Venecuelom.

Grupa B

Rusija 82 — 77 Nigerija

Malo teže nego što se očekivalo, „zbornaja“ je došla do svoje prve pobede na ovom Svetskom prvenstvu. Nigerija je čak imala i vođstvo, koje je prokockala u završnici, ispoljivši glavnu boljku svih afričkih selekcija — nedisciplinu.

Na kraju, Rusija je došla do prve pobede, a do nje su je vodili Kulagin sa 16 poena, Voroncevič sa 14, Zubkov sa 12 i Fridzon, koji je postigao 11 poena.

Nigeriju je predvodio Džoš Okogi sa 18 poena, koji je bio i najefikasniji igrač utakmice.

U ponedeljak nas očekuju susreti Južna Koreja — Rusija i Nigerija — Argentina.

Argentina 95 — 69 Južna Koreja

„Gaučosi“ su rutinski pobedili Južnu Koreju.

Pobedi su najviše doprineli Nikolas Laprovitola sa 17 i Fakundo Kampaco sa 11 poena.

Najefikasniji u dresu Južne Koreje sa 31 poenom bio je naturalizovani Amerikanac Rikardo Ratlif, poznatiji kao Ra Gun A.

Detalj sa utakmice između Argentine i Južne Koreje
Dan prvi: Favoriti po planu, Iran i Portoriko za infarkt (video) - Sputnik Srbija

Grupa C

Španija 101 — 62 Tunis

„Furija“ se u prvom poluvremenu mučila protiv Tunisa, a u jednom trenutku u drugoj četvrtini su čak i gubili sa 10 poena razlike. Onda su u drugom poluvremenu dodali gas za konačnih plus 39.

Najefikasniji je bio Riki Rubio sa 17 poena, Ljulj je postigao 16, Huanćo Ernangomes 13, Klaver i Ribas po 12, a Mark Gasol je dao 10 poena. Favorit — po planu.

Iran 81 — 83 Portoriko

Najzanimljivija i najneizvesnija utakmica prvog dana takmičarskog programa.

Iranci su imali prednost tokom celog meča na krilima sjajnog Hadadija, ali su sve prokockali na samo minut do kraja, kada su Portorikanci izjednačili na 78:78, a potom prešli i u vođstvo trojkom Uertasa. Hadadi u sledećem napadu vraća trojku za novo izjednačenje, na samo 4 sekunde do kraja, ali protivnik uspeva da preko Mohike postigne poene za konačnih 83:81.

Utakmica za infarkt i šteta zbog sjajnog Irana.

Najefikasniji u timu pobednika bio je David Uertas sa 32 poena, a Hamed Hadadi je za Iran postigao deset poena manje.

U ponedeljak ćemo u ovoj grupi gledati duele Tunis — Iran i Španija — Portoriko.

Grupa D

Angola 59 — 105 Srbija

Lagana pobeda svetskog, olimpijskog i evropskog vicešampiona. Srbija je pokazala već na prvom koraku zašto je svrstavaju među favorite za osvajanje medalje. Sve detalje i tok utakmice možete videti na Sputnjiku.

„Orlove“ je do pobede predvodio Bogdanović sa 24 poena, Milutinov i Jokić postigli su po 14, a Marjanović je dodao još 12 poena.

Na parketu nije bilo Nemanje Bjelice zbog povrede.

Sledeću utakmicu Srbija igra protiv Filipina u ponedeljak.

Filipini 62 — 108 Italija

Još jedna utakmica u kojoj je pobednik postigao preko 100 poena. „Azuri“ su prosto pregazili Filipince, a već prva četvrtina, završena rezutatom 8:37, pokazala je u kom smeru će utakmica ići.

Najefikasniji u reprezentaciji Italije bili su Datome i Dela Vale sa po 17 poena, a 16 poena je dao Danilo Galinari. Blač, bivši NBA igrač, bio je najefikasniji u dresu Filipina sa 15 poena, a isto toliko je dodao i Peres.

Italija će sledeću utakmicu igrati protiv Angole, a ako je sudeći po prvom kolu — već se zna ko će iz ove grupe otići u drugi krug takmičenja.