„Umesto što su insistirale na ciničnoj politici ’povlađivanja‘ kako bi preusmerile Hitlerovu agresiju na istok“, napisao je ruski ambasador na engleskom jeziku u odgovoru Skotu, koji je takođe na Tviteru napisao da je pre tačno 80 godina na današnji dan potpisan „zloglasni Ribentrop-Molotov pakt, na osnovu kojeg su dva diktatora tajno podelila Istočnu Evropu na nacističku i sovjetsku sferu uticaja“.
Attempts to portray the Soviet Union as the “instigator” of World War II defile the sacred memory of millions of Soviet people who gave their lives to crush Nazism and liberate themselves and European nations.
— Aleksandr Bocan-Harčenko (@ABocanHarcenko) August 23, 2019
Manje od mesec dana kasnije, dodao je Skot, nemačke i ruske trupe slavile su osvajanje Poljske u Brestu.
Međutim, Bocan-Harčenko kaže da pokušaji da se Sovjetski Savez predstavi kao izazivač Drugog svetskog rata bacaju senku na sećanja na milione Sovjeta koji su dali svoj život kako bi slomili nacizam i oslobodili sebe i evropske nacije.
Please consult the verdicts of the Nuremberg Tribunal, which remains an integral part of international law.
— Aleksandr Bocan-Harčenko (@ABocanHarcenko) August 23, 2019
„Molim vas da konsultujete presude iz Nirnberga, koje su i danas integralni deo međunarodnog prava“, dodao je Bocan-Harčenko.
The tragedy could have been prevented, if the Western states had agreed to establish the system of collective security suggested by the USSR – instead of pursuing the cynical “appeasement” policy aimed at redirecting Hitler’s aggression to the East.
— Aleksandr Bocan-Harčenko (@ABocanHarcenko) August 23, 2019
Fotografije na kojima se vide premijeri zapadnih zemalja kako se rukuju sa nacističkim liderima, lako se mogu pronaći, dodao je ruski ambasador.
„Proveriti ’Čemberlen i Hitler u Godesbergu, septembar 1938‘ ili ’Minhenski sporazum, septembar 1938‘“, naveo je Bocan-Harčenko na Tviteru.
Photos depicting Western prime ministers shaking hands with Nazi leaders can easily be found. Check “Chamberlain and Hitler in Godesberg, September 1938” or “the Munich Agreement, September 1938”.
— Aleksandr Bocan-Harčenko (@ABocanHarcenko) August 23, 2019