U dokumentu, koji ima 173 stranice, predlaže se da Evropska unija pokaže više odlučnosti u oblasti trgovine i da uvede jednostrane carine na robu iz Sjedinjenih Američih Država. Slične „sankcije“ će uticati na tehnološke divove kao što su „Gugl“, „Epl“, „Amazon“, „Majkrosoft“ i „Fejsbuk“, kako bi evropske zemlje dobile mogućnost da razvijaju svoje tehnološke kompanije.
Na taj način autori dokumenta insistiraju na oštrijim merama protiv Sjedinjenih Američkih Država u oblasti trgovine.
List napominje da su ovi predlozi još uvek u fazi razmatranja.
U programu se napominje da bi Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, trebalo da osnuje Evropski fond za budućnost, koji bi uložio više od 100 milijardi dolara u akcije perspektivnih kompanija na kontinentu. Planira se da one u budućnosti konkurišu američkim kompanijama.
„Politiko“ naglašava da će, nakon izlaska Velike Britanije, Evropska unija biti slobodna da vodi izraženiju intervencionističku ekonomsku politiku, koju Francuska i Nemačka odavno podržavaju.
Tramp je, tokom razgovora sa novinarima i u obraćanjima svojim pristalicama, više puta osuđivao zemlje Evropske unije zbog njihove trgovinske politike prema Sjedinjenim Američkim Državama, naglašavajući da su postupci Evropljana u ovoj oblasti lošiji od kineskih vlasti. Sjedinjene Američke Države i Evropska unija uvele su međusobne trgovinske carine na brojne kategorije robe koje proizvode, u proleće i leto prošle godine. Sada Evropska unija pokušava da izbegne uvođenje novih američkih carina na automobile evropske proizvodnje.