„Ne treba misliti da su Sjedinjene Američke Države promenile stav o nezavisnosti Kosova, ali sada postoji velika razlika između Trampove administracije i ljudi koji čine njegov najuži krug — savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton, državni sekretar Pompeo, potpredsednik Majk Pens, i on sam — koji smatraju da je neophodno da se dalje pregovora i da se traži kompromis“, rekao je Dačić za Tanjug.
Komentarišući susret dvojice zvaničnika i poruke koje su sinoć stigle i stižu iz Njujorka, on ocenjuje da Vašington zastupa „naše pozicije da kosovsko pitanje nije rešeno“.
„To je velika stvar i velika promena u odnosu na dosadašnje tvrdnje koji su dolazile od nekadašnje američke administracije“, ocenjuje Dačić.
On je podsetio da ipak postoje i neki drugi glasovi u „dubokoj državi“ — Kongresu i Stejt departmentu — koji zastupaju politiku autopilota, onu vođenu pre 20 i 30 godina.
Zato je, kaže on, sastanak Vučića i Pompea važan i bitan — da se u ličnim kontaktima uspostave direktne veze za nastavak dijaloga sa SAD na najvišem nivou.
Šef srpske diplomatije je sastanak u Njujorku ocenio kao koristan i iz ugla potrebe da se sa Pompeom razgovara o našim stavovima, jer je on dosad imao više sastanka sa predstavnicima Prištine.
Sa našim zvaničnicima se retko sastajao, ovo je sastanak na veoma visokom nivou i Pompeo kao jedan od najbližih saradnika preneće Trampu sve ono što se govorilo, rekao je Dačić.
On je ocenio da će u narednom periodu biti još sastanaka na temu KiM, ali ne u smislu onoga što je možda želeo Vašington, Brisel ili Pariz.
„Nastavka dijaloga neće biti dok se vlast u Prištini ne konstituiše... To je ono što smo ukazivali da sa Prištinom uvek ima problem da nešto ne može traži stalno izgovore i nijedan dogovor nije ispunjen“, rekao je Dačić.