„Smatramo da je normalan korak za osiguravanje predvidljivosti i stvaranje konstruktivne osnove za dalji dijalog moratorijum SAD i njihovih saveznika. Ipak, ne uočavamo da su naše američke kolege zainteresovane za to“, kazao je Ermakov.
Diplomata je na taj način prokomentarisao reči američkog ambasadora u Rusiji Džona Hantsmana da Vašington ne planira da razmešta rakete srednjeg i kratkog dometa u Evropi, a ako sistemi te klase budu potrebni, onda će, u skladu sa stavom Pentagona, oni najverovatnije biti razmešteni na prvom nizu ostrva u azijsko-pacifičkom regionu.
Ermakov je naveo da „američki spinovi“ o mogućnosti razmeštanja raketa u bilo kojoj oblasti sveta „ne mogu da ne izazovu najozbiljniju zabrinutost“. Prema njegovim rečima, Hantsman nije prvi koji je govorio o mogućnosti razmeštanja raketa u Aziji.
„Tu temu već neko vreme razmatraju visoko rangirani vojni činovnici u SAD. Pre svega, o tome je direktno govorio američki ministar odbrane Mark Esper. Ovih dana je u istom maniru govorila i starija zamenica državnog sekretara Andrea Tomson. I ne samo to, u kontaktima s nama Amerikanci čak nisu ni krili da je faktor Kine bio ključan za SAD prilikom odluke o izlasku iz Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa“, istakao je Ermakov.
Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, koji su Sovjetski savez i SAD potpisali 1987. godine, prestao je da važi 2. avgusta, na inicijativu SAD.