Istražitelji navode da je brod, koji se ranije nazivao „Vilga“, isporučivao naftne derivate jedinicama Crnomorske flote u Sevastopolju, dok je njegova posada navodno narušila zabranu Kijeva za pristajanje u krimske luke.
Prema informacijama sajta „Veselfajnder“, tanker „Vilga“ se sada naziva „Mrija“ i plovi pod zastavom Ukrajine. Brod je izgrađen 1995. godine, a njegov deplasman iznosi 3.085 tona.
Podaci sa sajta „Marin trafik“ potvrđuju da se u ovom trenutku tanker nalazi u Hersonu.
U julu je u ukrajinskoj luci Izmail zaplenjen ruski brod „Nika spirit“. Kako Kijev tvrdi, ranije se ovaj tanker nazivao „Nejma“ i učestvovao je u blokiranju prolaza ukrajinskih brodova tokom provokacije u Kerčkom moreuzu. Brod je pretresen, i sa njega su oduzeti dokumenti, zapisi razgovora i brodski dnevnici. Posada je ispitana, ali se kasnije u punom sastavu vratila u Rusiju.
Situacija u Azovskom moru pogoršala se u proleće 2018. godine nakon što su ukrajinski graničari zadržali brod „Nord“, koji plovi pod ruskom zastavom. Kasnije, u avgustu, u hersonskoj luci zadržan je ruski tanker „Mehanik Pogodin“. Moskva je ove poteze Kijeva smatrala „pomorskim terorizmom“ i odgovorila pojačanjem graničnih inspekcija u svom delu Azovskog mora.
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. nakon referenduma održanog nakon državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Ukrajina i dalje smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je zatvoreno.