Nemački politikolog: NATO-u potrebne rakete za napad na komandne centre Rusije

Kontrolna tabla dežurne jedinice Strateških raketnih snaga Rusije u gradu Balabanovo
Kontrolna tabla dežurne jedinice Strateških raketnih snaga Rusije u gradu Balabanovo - Sputnik Srbija
Pratite nas
Zemlje NATO-a moraju da rade na modernizaciji naoružanja, pošto Alijansa danas nije sposobna da se suprotstavi čitavom „spektru pretnji“ koje dolaze od Moskve, izjavio je u intervjuu za list „Zidojče cajtung“ ekspert Nemačkog društva za spoljnu politiku Kristijan Meling.

Prema njegovim rečima, modernizacija naoružanja je potrebna pre svega evropskim državama koje su članice NATO-a. Ruska raketa 9M729, kako je naveo Meling, „za nekoliko minuta može da pogodi sve evropske prestonice, osim Lisabona“.

„Mi Evropljani smo veoma ranjivi“, smatra nemački politikolog.

Meling je naveo da rakete 9M729 ne mogu da dolete do kopnenog dela SAD, ali da Vašington treba da posveti pažnju razvijanju naoružanja.

„Sada je ključno pitanje da li će Amerikanci i njihovi evropski partneri odlučiti da modernizuju nuklearno ili nenuklearno oružje da bi dobili mogućnost da minimiziraju ruski potencijal za zastrašivanje“, ocenio je Meling.

Prema njegovom mišljenju, NATO je dužan da „odreaguje u oblasti nenuklearnog naoružanja“: da poboljša sistem protivvazdušne odbrane, kako bi neutralizovao ruske rakete.

„S druge strane, neophodan je i ofanzivni činilac, odnosno rakete koje bi mogle da poraze ruske komandne centre“, smatra Meling.

Sjedinjene Američke Države ranije su pozivale Rusiju da odustane od rakete 9M729, koja navodno narušava Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa. Portparol Saveta za bezbednost Rusije Nikolaj Patrušev je izjavio da domet te rakete tokom ispitivanja nije premašio 476 kilometara (dozvoljeno je do 500 km).

Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa prestao je da važi 2. avgusta, na inicijativu SAD. Rusija je, takođe, obustavila učešće u Sporazumu.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je u više navrata isticao da američka strana narušava Sporazum od 1999. godine, kada je počela da ispituje borbene bespilotne letelice, koje po karakteristikama odgovaraju zabranjenim krstarećim raketama kopnenog baziranja.

Od 2014. godine Vašington je počeo da razmešta u Evropi lansere Mk41 koji su pogodni za izbacivanje raketa „tomahavk“, što je, kako je istakao Lavrov, direktno narušavanje Sporazuma.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala