Malezija: Prestanite sa optuživanjem Rusije za pad našeg aviona u Donbasu

© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaPredstavljanje izveštaja o padu aviona "Malezija erlajnsa" "Boing 777" na letu MH17
Predstavljanje izveštaja o padu aviona Malezija erlajnsa Boing 777 na letu MH17 - Sputnik Srbija
Pratite nas
Šef diplomatije Malezije Sajfudin Abdulah pozvao je da se prestane sa optužbama na račun Rusije zbog pada „boinga“ na letu MH17 u Donbasu.

Diplomata je naglasio da je Kuala Lumpur zabrinut situacijom koja se tiče istrage nesreće.

„Malezija poziva sve učesnike istrage da ostanu maksimalno nepristrasni i omoguće nam da proučimo sve raspoložive materijale“, rekao je Abdulah listu „Izvestija“.

Šef diplomatije je pozvao da se izvrši otvorena istraga tragedije. Diplomata je naglasio da države koje učestvuju u istrazi ne dozvoljavaju malezijskim istražiteljima potpuni pristup materijalima slučaja. Po njegovom mišljenju, to znači da bi od Kuala Lumpura mogli da budu sakriveni neki detalji. Abdulah je naglasio da istraga još nije završena, dok su zapadne države već počele sa optužbama i čak navode imena umešanih.

Prema rečima malezijskog ministra, odnosi Rusije i Malezije se nisu pogoršali jer i Moskva i Kuala Lumpur imaju slično mišljenje o padu „boinga“.

Ranije je premijer Malezije Mahathir Muhamad kritikovao stav SAD, Holandije i Australije o padu aviona na letu MH17. Po njegovom mišljenju, te države nisu zainteresovane za uspostavljanje realnih razloga pada aviona, već su jednostavno odlučile da odgovornost prebace na Rusiju.

Pad malezijskog aviona

Putnički avion „boing 777“ kompanije „Malezija erlajns“, koji je leteo iz Amsterdama za Kuala Lumpur, srušio se 17. jula 2014. godine u blizini Donjecka. Niko od 298 putnika i članova posada koji su se nalazili u avionu nije preživeo.

Kijev je za katastrofu optužio ustanike u Donbasu, koji su pak izjavili da nemaju sredstva koja bi mogla da obore avion na toj visini i za obaranje optužili Ukrajinu. Bez obzira na ratna dejstva, Kijev nije zatvarao nebo iznad Donbasa za međunarodne putničke avione.

Radi istrage o avionskoj nesreći formirana je međunarodna Zajednička istražna grupa, koju čine predstavnici Australije, Belgije, Malezije, Holandije i Ukrajine.

Međunarodna istražna grupa predstavila je preliminarne rezultate istrage o padu aviona na letu MH17 na istoku Ukrajine. Ona tvrdi da je malezijski „boing 777“ oboren raketnim sistemom „Buk“, koji pripada 53. raketnoj brigadi Vojske Rusije iz Kurska. Istražna grupa smatra da je „Buk“ dovezen iz Rusije, a zatim vraćen. Moskva kategorički negira te optužbe.

Rusija je sprovela sopstvenu istragu u kojoj je zaključila da je MH17 oboren starijom verzijom rakete „buk“, proizvedene 1986. godine, koju je imala Ukrajina, a Rusija je postupno ispraznila svoje zalihe te rakete u okviru programa vojne modernizacije koja je počela u prvoj deceniji 21. veka. Ruska istraga je obuhvatila opsežne studije forenzičkih dokaza, kao i dosad neviđenu deklasifikaciju prethodno tajnih podataka o naprednom vojnom hardveru i složenom eksperimentu odbrambenog koncerna „Almaz-Antej“, proizvođača „Buka“, kako bi utvrdila ko je oborio avion.

Prošlog meseca, nakon objavljivanja poslednjih tvrdnji Zajedničke istražne grupe, koje uključuju imenovanje trojice ruskih državljana i jednog državljanina Ukrajine za osumnjičene u ovom slučaju, Moskva je odbacila optužbe i ponovo pozvala na nepristrasnu istragu. Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da bi Moskva mogla da prizna rezultate istrage samo ukoliko bude mogla da učestvuje u njoj. Malezijski premijer Mahathir Mohamad takođe je odbacio tvrdnje ove istražne grupe, rekavši da Kuala Lumpur „nije zadovoljan“ zbog istrage, „jer je od samog početka to bilo političko pitanje o tome kako optužiti Rusiju“ za obaranje aviona.

 

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala