„Što se tiče neproporcionalnih akcija policije za vreme manifestacija, Francuska je, nažalost, jedna od onih koji daju glavni ton u svetu. Čak i na Zapadu mnogi su još daleko od tako ’visokih‘ demokratskih standarda. Mi izražavamo zabrinutost zdravstvenim stanjem francuskih građana (uključujući i novinara) koji su redovne žrtve policijske samovolje“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije na zvaničnom profilu na Tviteru, gde je objavljen i video-snimak sa rasterivanjem protesta u Parizu, tokom kojih policija koristi pendreke.
❗ V tom, čto kasaetsя "neproporcionalьnыh" deйstviй policii vo vremя manifestaciй, Franciя, k sožaleniю, - odna iz mirovыh zakonodatelьnic mod. Do takih "vыsokih" demokratičeskih standartov daže na Zapade mnogim eщe daleko.
— MID Rossii 🇷🇺 (@MID_RF) July 30, 2019
Urok soblюdeniя prav čeloveka i obespečeniя svobodы sobraniя ot francuzskoй policii. Pariž, 2015 god. pic.twitter.com/YvZCM21KPp
— MID Rossii 🇷🇺 (@MID_RF) July 30, 2019
Rusko Ministarstvo inostranih poslova je podsetilo i Nemačku na rasterivanje protivnika održavanja samita G7 u bavarskom gradu Garmišpartenkirhenu, gde je policija takođe upotrebila silu.
„Oko 20 hiljada policajaca protiv demonstranata — to je neproporcionalna upotreba sile“, napisali su u saopštenju u ruskom MIP-u.
Ranije je MIP Francuske izrazio zabrinutost zbog hapšenja učesnika nedozvoljenih akcija i pozvao na njihovo oslobađanje. Francuske vlasti nisu osudile akcije svoje policije, koja često koristi suzavac, gumene metke i vodene topova protiv demonstranata i „žutih prsluka“. U Berlinu su takođe izrazili zabrinutost hapšenjima na nezakonitom mitingu u Moskvi.
Podsetimo, u Moskvi je u subotu održan skup opozicije, koji nije odobrila policija, a bez obzira na molbu policije da se raziđu, učesnici nedozvoljenog protesta su bacali suzavac, probili kordon i uputili se prema zgradi kabineta gradonačelnika. Pres-služba moskovske uprave MUP-a saopštila je za Sputnjik da je policija privela 1.074 osobe.