Promene su zapanjujuće. U decembru 2018. godine Unesko je saopštio da je čak 10 odsto istorijskih zgrada u gradu bilo uništeno, dok je 60 odsto Starog grada, koji je zaštićen kao Svetska kulturna baština, teško oštećeno.
Nakon što je Damask ponovo preuzeo kontrolu nad gradom 2016. godine, počeo je proces obnove.
U zemlju su u tom periodu ulagali saveznici poput Rusije, Irana i Kine, ali obnova je usporena sankcijama koje su vladi Bašara el Asada uvele zapadne zemlje.
Aleppo's Great Mosque is being restored with the help of financing from the Chechen Republic's Akhmad Kadyrov Fund pic.twitter.com/M1kaIWsMV5
— Ruptly (@Ruptly) January 31, 2018
Lokalno stanovništvo je prve rezultate videlo krajem marta, kada je u jermenskoj crkvi Četrdeset mučenika održana prva služba. Restauracija ovog hrama iz 14. veka počela je godinu dana ranije, kako bi se uklonile posledice razaranja koje je pretrpeo 2015. godine.
Severely damaged Great Mosque of Aleppo, UNESCO World Heritage site, is being restored to former splendour with Russian help - and the rest of Syria will be restored, too! pic.twitter.com/ggp3kL3p2A
— Alexander Yakovenko (@Amb_Yakovenko) November 25, 2017
Zanimljivo je da su u obnovi građevina često učestvovali i sami građani Alepa, koji su golim rukama pomagali u obnovi istorijskih zdanja.
Young men and women in Syria’s liberated Aleppo literally work day and night to restore the war-torn ancient city to its former state.
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) October 4, 2018
A continuing triumph over jihadist terrorism that mainstream media refuses to cover. pic.twitter.com/4u8q1JrlP2