Nemačka investiciona banka, 15. po veličini na svetu, započela je proces otpuštanja hiljada zaposlenih, kao deo programa reorganizacije vrednog 8,3 milijarde dolara. Očekuje se da će bez posla ostati oko 18.000 radnika, a na kraju procesa čak 74.000 do 2022. godine.
Taj potez već je uticao na vrednost deonica banke, koja je pala za četiri odsto.
„Finansijski sistem je u problemima, a ovo je samo jedan znak. Ovo se već desilo prilikom prethodnih kriza tridesetih, šezdesetih i devedesetih godina prošlog veka“, rekao je Rodžers.
Prema njegovim rečima, centralne banke širom sveta dovele su kamatne stope do sumanutih nivoa, a sada svi moramo da platimo cenu za to.
Slučaj „Dojče banke“ je dokaz da i stabilne i čvrste banke mogu da upadnu u velike probleme ako počnu da izdaju spekulativne zajmove.
Potres u „Dojče banci“ ne znači da ona neće preživeti, smatra Rodžers. Ipak, on dodaje da banka više nikad neće biti ista i da je ovde reč o ozbiljnoj krizi koja će imati posledice po čitav finansijski sistem.
Slično se već desilo sa bankama koje su propadale kada to niko nije očekivao, poput „Leman bradersa“ 2008. ili „Britiš nort rok banke“.
„Sada se sve ponovo dešava. Ako odete u Skandinaviju, videćete banke koje su prisutne godinama, a sada su u nevolji. Ovo je samo znak vremena, a pravi problemi nas tek čekaju“, smatra poznati investitor.
Rodžers ipak ne predviđa skori kraj „Dojče banke“, jer iza nje stoji Vlada Nemačke. Slomovi poput sloma „Dojče banke“ potpuno su nepredvidljivi, a upravo to je najčešće trenutak u kojem se dešavaju i globalni finansijski potresi.
Ako bi se „Dojče banka“ raspala, to bi bilo iznenađenje. Posledica bi bio pad celokupnog globalnog tržišta, smatra američki stručnjak i dodaje da bi to stvorilo „grudvu snega za kojom bi krenuo i niz drugih banaka“.