„Tači je pripremio isti propis, po kojem manastiri, kao kulturna dobra, treba da budu prepisani državi, a u tom smislu je napisan i crnogorski“, kazao je Joanikije.
On je dodao da, ukoliko takav zakon bude usvojen u Crnoj Gori — onda neće biti smetnje da se tako nešto ne uradi i u lažnoj albanskoj državi na Kosmetu.
„Ovoga puta, napadnuto je pravoslavlje i naša vjera i moramo se tome suprostaviti. Onaj ko to uradi danas potvrdiće da je hrišćanin i da brani svoju vjeru“, poručio je vladika Joanikije.
Dodao je i da je zakon o slobodi vjeroispovjesti — neustavan, jer ne poštuje odvojenost Crkve od države, te da je jedna partija u Crnoj Gori odlučila da pravi svoju crkvu i vjeru, što je nezamislivo i nije nigdje zabilježeno u svijetu.
Po njegovim riječima, čelnici vlasti, poput Mila Đukanovića i Duška Markovića, naprasno su postali teolozi, dok se posebno u tome ističe Đukanović, koji smatra da se mora obnoviti „crnogorska pravoslavna crkva“ i, kao argument koji govori u prilog tim namerama — ističe princip etnofiletizma.
„Pravoslavna crkva je etnofiletizam proglasila za jeres, i ne može se ispred vjere postaviti, kao viši princip — pripadnost narodu, ili nekoj nacionalnoj grupi. Radi se o običnom neznanju i ne znam šta njima treba da se miješaju u sve ovo“, zapitao se episkop Joanikije, zaključivši da pokušaj promjene crnogorskog identiteta očigledno nije uspio i da je zbog toga odlučeno da se pokrene akcija protiv tradicionalne vjere u Crnoj Gori.