On naglašava da je verovatnoća krize realna, s obzirom da Moskva i Kijev ne mogu da se dogovore o novom ugovoru o tranzitu gasa, dok se aktuelni ugovor završava 1. januara 2020. godine.
„U odsustvu razumnog ekonomskog sporazuma, to jest, onog koji garantuje tranzit velike količine gasa kroz Ukrajinu, i to po ceni, koju Rusija prihvata kao razumnu — mi smo na direktnom putu ka gasnoj krizi ove zime“, ističe Košar.
U tom slučaju — evropske zemlje čekaju na prekide u isporukama gasa, što će dovesti do značajnog povećanja cena, smatra ovaj ekspert. Ekonomista ističe da je mala verovatnoća da će američki tečni gas rešiti problem — zbog previsokih troškova.
Stoga, Evropa treba da učini sve napore i da pomogne u zaključivanju novog dogovora o tranzitu između Moskve i Kijeva.
Osim toga, Košar podržava i novi ruski gasovod „Severni tok 2“ koji, po njegovom ekspertskom mišljenju — ima neosporne ekonomske prednosti i može da postane alternativna i pouzdanija trasa za snabdevanje ruskim gasom u slučaju prekida tranzita preko Ukrajine.
Međutim, stručnjak takođe podseća na pretnje Sjedinjenih Američkih Država, koje nameravaju da uvedu sankcije novom ruskom gasovodu; ali će takve akcije, kako tvrdi francuski ekonomista — samo pogoršati odnose između Vašingtona i Evrope.
Istovremeno, on računa i na novog predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, koji može da uspostavi dijalog sa Rusijom i da spreči „gasnu krizu“. Zbog toga, stručnjak poziva evropske zemlje da pokrenu dijalog sa ukrajinskim predsednikom i da ga podstaknu na kompromis sa Rusijom.
Postojeći ugovori za snabdevanje i tranzit ruskog gasa preko Ukrajine ističu krajem 2019. godine. Za sada ne postoji sigurnost i ne vidi se rešenje za nastavak isporuka i za tranzit. Još nije naveden ni datum narednog kruga trilateralnih pregovora u formatu Rusija-Ukrajina-Evropska unija o daljem tranzitu ruskog gasa preko ukrajinske teritorije.