Prema rečima ministra Mladena Šarčevića, iako su uredno najavili delegaciju i dobili obaveštenje da je sve u redu, na Jarinju su zadržani jedan čas i 30 minuta.
„Danas za malo da ne dođemo. Posebno mi je čudno što smo mi u Beogradu, pre mesec i po dana, imali samit ministara regije, gde su bili ministri takozvane, ili kako god, „vlade Kosova“, i bili su vrlo uvaženi“, rekao je Šarčević na početku razgovora sa članovima Rektorskog kolegijuma u proširenom sastavu.
Ministar je rekao i da je bitno da Prištinski univerzitet sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici ima normalan razvoj.
„Mi, u bilo kom odnosu i bez obzira na pritiske iz Brisela, ne posustajemo u priči priznavanja bilo kojih diploma, dok se god i naš Univerzitet smatra nepriznatim, sa aspekta ljudi koji žive južno od mosta“, naveo je Šarčević.
Podsetio je da je Beogradski univerzitet osnivač mnogih fakulteta u regionu, počev od Ljubljane, preko Podgorice, pa do Prištine i Sarajeva, i da niko ne može da mu zameri, kada kaže da neko, ko je matica visokog obrazovanja na Balkanu — ne želi da bude u diskontinuitetu svog postojanja.
„Politika može svašta, može da kaže i da je sada februar; ali fundamentalne stvari ne mogu da se ni diraju, ni menjaju, i to je ono što je kulturno i obrazovno nasleđe ovog područja, ko god živeo na njemu“, naveo je Šarčević.
Primetio je i da je kvalitet nastave prilično bolji u odnosu na ranije, dodajući da je prvi krug upisa protekao dosta optimistički, a da će se, u drugom krugu, ostvariti zamišljene kvote upisa.
„Dogovorili smo otvoreni upis, što znači da će svi studenti koji žive na Kosovu i Metohiji imati pravo da studiraju na budžetu“, pojasnio je ministar.
Šarčević je najavio da se u Skupštini Srbije završava usvajanje amandmana na Zakon o nauci i istraživanjima, i to sa mnogo boljim pozicijama, jer se radi o dvostrukom modelu finansiranja nauke: kroz fondove i projektno i institucionalno.