U saopštenju piše da su određene snage zainteresovane za destabilizaciju situacije u Gruziji i pogoršanje odnosa s Rusijom.
„Dijaspora je zabrinuto pratila uzajamne optužbe, jer je iskustvo iz poslednjih 25 godina pokazalo da najteže posledice trpi običan narod, a ne političari. Strahovanja su se i ovog puta pokazala kao osnovana: Rusija je odgovorila na provokacije u Tbilisiju zabranom avio-prevoza u Gruziju“, navedeno je u pismu.
Autori pisma smatraju da prekid avio-saobraćaja predstavlja „teške sankcije“.
U Tbilisiju su 20. juna počeli antivladini i antiruski protesti. Demonstranti su istupili protiv učešća ruskih delegata na sednici Međuparlamentarne skupštine pravoslavlja.
Pobunili su se protiv činjenice da je predsednik Međuparlamentarne skupštine pravoslavlja, poslanik Državne dume Rusije Sergej Gavrilov seo u fotelju predsednika Parlamenta Gruzije. On je, međutim, objasnio da mu je to mesto odredio domaćin skupa, „u skladu s protokolom događaja te vrste“.
Predstavnici gruzijske opozicije su nakon toga napustili zasedanje, a u zdanje Parlamenta su upali ekstremisti.
Demonstranti su zatražili da ruska delegacija napusti zemlju, a da Vlada Gruzije da ostavku. Specijalne policijske snage Gruzije upotrebile su suzavac, gumene metke i vodene topove kako bi smirile nerede. Prema poslednjim podacima, povređeno je 240 ljudi, a više od 300 osoba je uhapšeno.
Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili je optužila Moskvu da je organizovala proteste i nazvala je „okupatorom i neprijateljem“. Premijer Rusije Dmitrij Medvedev je ocenio da je takva izjava neprofesionalna i dodao da je situacija u Gruziji rezultat borbe opozicije s vlašću.
Vladimir Putin je 21. juna potpisao ukaz o zabrani ruskim avio-kompanijama na putničke letove ka Gruziji, počevši od 8. jula.