Kuća užasa pod zastavom SAD: Evo kako Amerika postupa sa decom migrantima

© AP Photo / Cedar AttanasioPrihvatni centar Klint na granici Teksasa s Meksikom
Prihvatni centar Klint na granici Teksasa s Meksikom - Sputnik Srbija
Pratite nas
Više od 100 dece migranata vraćeno je u prihvatni centar Klint na granici Teksasa s Meksikom, samo dan nakon što su odatle premeštena zbog loših uslova, saopštile su američke pogranične službe.

Oko 250 dece izmešteno je iz prepunog centra nakon što su advokati, kojima je sud dozvolio pristup, saopštili da su ona „ozbiljno zapostavljena“, prenosi „Bi-Bi-Si“ i navodi da je broj migranata uhvaćenih na granici u maju dostigao najviši nivo od 2006. godine.

„Njujork tajms“ je preneo da je 100 dece vraćeno u Klint, nakon što su urađene izmene kako bi bila ublažena pretrpanost tog objekta. List navodi da su deca tamo držana nedeljama.

Jedan od pravnika koji su posetili Klint, rekao je za „Bi-Bi-Si“ da su deca bila zaključana u „strašnim ćelijama“. Prema njegovim rečima, toalet se nalazi na sredini prostorija u kojima deca jedu i spavaju.

„O deci niko ne brine. Ona se ni ne kupaju redovno“, rekao je profesor Voren Binford sa Univerziteta Vilijamet u Oregonu i dodao da je nekoliko stotina dece bilo smešteno u skladištu koje je podignuto u okviru centra.

„Ćelije su pretrpane, među decom je izbila epidemija gripa, a zaražena su i vaškama. Deca su zaključana, izolovana i bez nadzora odraslih, veoma su bolesna i leže na prostirkama“, naveo je Binford.

© AP Photo / Christian ChavezMigranti na granici SAD i Meksika
Kuća užasa pod zastavom SAD: Evo kako Amerika postupa sa decom migrantima - Sputnik Srbija
Migranti na granici SAD i Meksika

Elora Mukherži, još jedan advokat, izjavila je za „Si-Bi-Es njuz“ da su deca obučena u istu prljavu odeću u kojoj su i prešla granicu.

„To je ponižavajuće i nehumano i ne bi trebalo da se dešava u Americi“, istakla je ona.

Pogranične vlasti su priznale u saopštenju da prihvatni centar Klint ne odgovara nameni, prenosi Tanjug.

U saopštenju se dodaje da Služba za zaštitu carine i granice koristi ograničena sredstva kako bi obezbedila najbolju moguću negu onima koji su u našem pritvoru.

„Kao što je naše rukovodstvo više puta isticalo, naši centri za kratkoročno zadržavanje nisu namenjeni za ranjivu populaciju i hitno su nam potrebna dodatna humanitarna sredstva kako bismo se izborili sa ovom krizom“, navodi se u saopštenju.

Predstavnički dom Kongresa SAD usvojio je juče paket pomoći od četiri i po milijarde dolara za brigu o hiljadama migrantskih porodica i deci bez pratnje, koji su zadržani nakon prelaska granice između SAD i Meksika.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala