Juriš! Žestoki sukobi policije i demonstranata u jednom od najvećih rudnika u Nemačkoj

© AP Photo / David YoungProtest u jednom od najvećih rudnika lignita u Nemačkoj
Protest u jednom od najvećih rudnika lignita u Nemačkoj - Sputnik Srbija
Pratite nas
Više stotina aktivista protiv klimatskih promena okončali su danas protest u jednom od najvećih rudnika lignita u Nemačkoj, nakon što im je policija više puta naložila da se povuku zbog opasnosti po život.

„Ovog vikenda smo napisali klimatsku istoriju. Naš pokret nikad nije bio toliko raznolik i toliko odlučan“, navela je grupa aktivista Ende Gelende u saopštenju kojim se objavljuje kraj protesta.

Policajci su prethodno izvukli nekoliko demonstranata koji su ušli u rudnik Garcvajler na zapadu Nemačke, javio je Tanjug.

Druga grupa demonstranata bila je blokirala prugu kojom se transportuje ugalj, dan nakon što je više hiljada demonstranata mirno protestovalo kod rudnika.

© AP Photo / Federico GambariniGrupa demonstranata bila je blokirala prugu kojom se transportuje ugalj
Juriš! Žestoki sukobi policije i demonstranata u jednom od najvećih rudnika u Nemačkoj - Sputnik Srbija
Grupa demonstranata bila je blokirala prugu kojom se transportuje ugalj

Demonstranti i policija se optužuju međusobno za nasilno ponašanje u rudniku i izazivanje povreda. U ćuškanju sa aktivistima je povređeno osam policajaca.

Ovi protesti su usledili nekoliko dana nakon što evropski lideri nisu uspeli da se dogovore o planu da Unija do 2050. godine privređuje bez emisije ugljen-dioksida.

© AP Photo / Marcel KuschProtest u jednom od najvećih rudnika lignita u Nemačkoj
Juriš! Žestoki sukobi policije i demonstranata u jednom od najvećih rudnika u Nemačkoj - Sputnik Srbija
Protest u jednom od najvećih rudnika lignita u Nemačkoj

Rudnik je postao fokus ekoloških protesta poslednjih godina, jer je njegov operater, komunalno preduzeće RVE, zapretilo da će poseći obližnju šumu.

Nemačka vlada je odobrila ekspertski predlog za prestanak upotrebe uglja za električnu energiju do 2038. godine, ali aktivisti kažu da to nije dovoljno brzo.

​Naučnici kažu da je okončanje upotrebe fosilnih goriva do sredine 21. veka neophodno ako zemlje žele da postignu ambiciozni cilj Pariskog sporazuma o klimatskim promenama iz 2015. godine, a to je sprečavanje da se globalna temperatura popne za više od 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijska vremena, prenosi agencija.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala