Zamka u Berlinu: Šta je prethodilo otkazivanju pariskog susreta Beograda i Prištine

© Tanjug / Sava RadovanovićZastava Nemačke ispred zgrade Rajhstaga u Berlinu
Zastava Nemačke ispred zgrade Rajhstaga u Berlinu - Sputnik Srbija
Pratite nas
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić definitivno je potvrdio da od sastanka u Parizu nema ništa, ali je tome prethodio nediplomatski potez iz Prištine.

Mediji na Kosovu su osvanuli sa naslovnicama da je u Berlinu održan tajni sastanak predstavnika Kosova i Srbije, uz posredovanje Nemačke. Iako se kosovsko ministarstvo spoljnih poslova od toga ogradilo, pod izgovorom da o tom sastanku ne zna ništa, činjenicom da je zainteresovane uputilo na kabinet tzv. premijera Kosova Ramuša Haradinaja, u stvari se „ofiralo“ da je i te kako upućeno u sva dešavanja.

Plakat u Prištini
Zamka u Berlinu: Šta je prethodilo otkazivanju pariskog susreta Beograda i Prištine - Sputnik Srbija
Plakat u Prištini

S druge strane, Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da je direkor Kancelarije za KiM Marko Đurić u Berlinu bio na pripremnom sastanku za eventualni samit u Parizu, te da je sada još izvesnije da tog samita neće ni biti.

„Marka Đurića sam na taj sastanak poslao lično, tu nema nikakvih tajni, osim što je sa domaćinima bilo dogovoreno da se ne govori o tome šta je pričano.“

Vučić je Đuriću rekao da u Berlinu prenese da Srbija želi da bude konstruktivna, da želi dijalog, a da je jedino važno da se ukinu takse. Ali, Albanci su svima dali do znanja da im ne pada na pamet da ukinu takse.

Prištinska nediplomatska finta

Nebojša Čović, bivši šef Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, kaže da u diplomatiji nije neobično da se ovakvi susreti održavaju pred velike sastanke, ali nije diplomatski da ako neko sedne i dogovori se da je nešto nezvanično, to jedna strana ne poštuje.

„To pokazuje koliko je prištinska strana ozbiljna. Neodgovorno je da se ovo pojavilo u javnosti i ovo je bila zamka za nas. Dobro je što je predsednik Vučić reagovao jasno i precizno. Ovo samo pokazuje da sa njima nema dogovora“, naglašava Čović.

Prema pisanju kosovske štampe, na sastanku u Berlinu bili su između ostalog i dvojica najvernijih ljudi Ramuša Haradinaja — ambasador Kosova u Ujedinjenim Arapskim Emiratima Avni Arifi i šef štaba tzv. premijera Haradinaja — Selim Selimi. U sklopu sastanka bio je i Majkl O'Rajli, Haradinajev bivši advokat, pa se stiče utisak da Haradinaj pokušava da napravi dogovor mimo ostalih iz prištinske vlasti.

Albanci se „pogubili“

Čović smatra da ovo može da znači i da Haradinaj ne zna kako da izađe iz problema sa taksama.

„Na Kosovu pod hitno moraju da budu izbori. Albanci su se ’malo pogubili‘. Dole postoje četiri partije sa po 20 odsto glasova i sada se biju za vlast“, uveren je naš sagovornik.

© AFP 2023 / ARMEND NIMANI Ramuš Haradinaj i Hašim Tači
Zamka u Berlinu: Šta je prethodilo otkazivanju pariskog susreta Beograda i Prištine - Sputnik Srbija
Ramuš Haradinaj i Hašim Tači

Izvori portala „Lajmi.net“ tvrde da je svrha ovog „tajnog sastanka“ bila da se razgovara o nacrtu za osnivanje Zajednice srpskih opština na Kosovu sa izvršnim ovlašćenjima ili Zajednice plus, što je Haradinaj — prihvatio. O ukidanju taksi, navodno, nije bilo reči, što je i razlog propasti sastanka u Parizu.

Čović podseća da je o mogućem odlaganju sastanka u Parizu govorio još pre 20 dana, jer nema napretka, to jest, ukidanja taksi.

„Po mom mišljenju, situacija je sada jasnija, jer neko želi potpunu blokadu procesa, kupuje vreme, možda i zbog formiranja evropske vlasti“, napominje on.

Ako se uključe SAD, mora i Rusija

Na pitanje da li propast pariskog samita automatski znači i da EU više ne može da utiče na rešavanje kosovskog pitanja, naš sagovornik kaže:

© Sputnik / Alekseй Vitvickiй / Uđi u bazu fotografijaZastave SAD i Evropske unije u Briselu
Zamka u Berlinu: Šta je prethodilo otkazivanju pariskog susreta Beograda i Prištine - Sputnik Srbija
Zastave SAD i Evropske unije u Briselu

„EU je otpočetka doživljavana kao birokratizovana, spora, neprincipijelna i neodgovorna. Ne bih mogao da kažem eksplicitno da se EU neće dalje baviti ovom problematikom, ali ona nema potreban stepen efikasnosti. Na kraju krajeva, EU ima dodatni problem, jer pet članica ne priznaju Kosovo i ne verujem ni da će to uraditi“, veruje Čović.

Kako Čović kaže, postoji još dosta otvorenih problema i proces nije lak i trebaće nam dosta vremena za sve.

„Ali, za direktno uključivanje Amerike, odmah da bude jasno, neophodno je i direktno uključivanje Rusije i Kine. To znači da je neophodno da se pitanje KiM vrati u SB UN, jer Rezolucija 1244 nije ukinuta i ona se mora poštovati“, ističe Čović. 

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala