Moskva: Nove optužbe protiv Rusije u slučaju MH17 su neosnovane

© Sputnik / Kirill Kallinikov / Uđi u bazu fotografijaAutomobili diplomatskih misija ispred zgrade Ministarstva inostranih poslova Rusije
Automobili diplomatskih misija ispred zgrade Ministarstva inostranih poslova Rusije - Sputnik Srbija
Pratite nas
Ministarstvo inostranih poslova Rusije saopštilo je da su optužbe Zajedničke istražne grupe o padu „boinga“ 2014. godine na istoku Ukrajine neosnovane.

Ekspertiza ruskih stručnjaka dokazala je da su video-materijali, na koje se oslanja Zajednička istražna grupa, o padu malezijskog „boinga“ na liniji MH17, falsifikovani, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije.

Ministarstvo je naglasilo da je, suprotno saopštenju Zajedničke istražne grupe o tome da je Rusija odbila punopravnu saradnju, Moskva od prvog dana bila spremna da sarađuje i dostavljala je sve postojeće podatke o tragediji.

„U okviru tog rada, ruske resorne institucije su uradile ogroman posao bez presedana: od otkrivanja podataka o ruskoj vojnoj tehnici, preko složenog eksperimenta, koji je izveo koncern ’Almaz-Antej‘, do predavanja primarnih radarskih podataka i dokumentacije, koji dokazuju da raketa, koja je oborila malezijski ’boing‘, pripada Ukrajini, zaključno sa visokopreciznim ekspertizama, koje dokazuju da su video-materijali, na koje se oslanja Zajednička istražna grupa, u svojim zaključcima falsifikovani“, navedeno je u saopštenju.

Ministarstvo je prethodno saopštilo da zaključci Zajedničke istražne grupe, izneti tokom konferencije za medije, održane 19. juna, o navodnoj umešanosti ruskih vojnika u katastrofu malezijskog ’boinga‘ MH17, ne mogu da izazovu ništa drugo osim žaljenja.

„Ponovo se na račun ruske strane iznose apsolutno neosnovane optužbe, usmerene na diskreditaciju Ruske Federacije u očima međunarodne javnosti“, navelo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije.

Malezijski „boing“, koji je leteo iz Amsterdama u Kuala Lumpur linijom MH17, pao je 17. jula 2014. godine u blizini Donjecka. Poginulo je svih 298 putnika i članova posade. Kijev je za obaranje aviona optužio ustanike u Donbasu, koji su saopštili da ne raspolažu sredstvima koja bi im omogućila da obore letelicu na takvoj visini.

Zajednička istražna grupa, koja pod rukovodstvom Glavnog tužilaštva Holandije i bez učešća Rusije, vodi istragu o okolnostima pada, tvrdi da je „boing“ oboren iz raketnog sistema „Buk“, koji pripada 53. raketnoj brigadi Oružanih snaga Rusije iz Kurska.

Zamenik glavnog tužioca Rusije Nikolaj Viničenko je izjavio da je ruska strana predala Holandiji ne samo podatke sa ruskih radara, nego i dokumentaciju koja svedoči o tome da je raketa „buk“, koja je oborila „boing“, pripadala Ukrajini, ali da su istražitelji tu informaciju ignorisali.

Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je ranije da Rusiji nije dozvoljeno učešće u istrazi o avionskoj nesreći na istoku Ukrajine, a da će Rusija moći da prizna rezultate istrage samo ako bude učestvovala u njoj u punoj meri.

Sve rakete, čije je motore prikazala holandska komisija za istragu o padu MH17, bile su uništene posle 2011. godine, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

Međunarodna istraga je 19. juna objavila imena četvorice osumnjičenih za pad „boinga“, a to su Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinski, Oleg Pulatov, kao i Ukrajinac Leonid Harčenko.

Istraga smatra da su oni umešani u dopremanje raketnog kompleksa „Buk“ na poziciju u Donbasu i u napad na malezijski „boing“. Predstavnik Zajedničke istražne grupe je rekao da će oni biti optuženi za ubistvo, a za njima će biti raspisana međunarodna poternica. Zajednička istražna grupa je saopštila da će suđenje o padu MH-17 početi 9. marta 2020. godine u Holandiji.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala