Prema navodima lista, od 2012. godine SAD su pratile rad sistema kontrole energetskih mreža Rusije, ali su sada izabrale agresivniju strategiju. Osnovni zadatak specijalnih službi jeste ubacivanje štetnih softvera u ruske energetske sisteme.
„Tokom protekle godine takve akcije su postale mnogo agresivnije. Radimo u takvim razmerama, kakve ranije nismo mogli ni da zamislimo“, rekao je jedan od visokih činovnika u specijalnim službama u razgovoru za „Njujork tajms“.
List piše da je cilj tog novog pristupa da se Rusiji pošalje upozorenje i da se osigura mogućnost da se u bilo kojem momentu izvede sajber-napad „u slučaju početka ozbiljnog sukoba između Vašingtona i Moskve“.
Ubacivanje štetnog programskog softvera u ruske sisteme se razmatra kao mehanizam za obuzdavanje Rusije. Nove mere su postale moguće pošto je Kongres SAD usvojio budžet za 2019. finansijsku godinu.
Dokument podrazumeva izvođenje operacija u sajber-prostoru, koje su usmerene na „softver za zaštitu od napada i štetnih dejstava na internetu protiv SAD“.
„Ključno pitanje, na koje se ne može odgovoriti bez pristupa poverljivim informacijama, jeste — koliko su duboko SAD uspele da prodru u ruski energetski sistem“, piše list.
Tek uz pristup tim informacijama, „biće moguće reći da li će SAD uspeti da urone Rusiju u tamu ili da parališu njene oružane snage“.