Ministar je u intervjuu za RBK pomenuo sankcije koje se objašnjavaju ujedinjenjem Krima sa Rusijom, a zaboravlja se da su stanovnici poluostrva glasali apsolutno slobodno.
„Neću otkriti veliku tajnu, u aprilu 2014. godine o tome mi je govorio bivši državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Džon Keri: ’Sve je jasno. Sve se dogodilo onako kako je hteo krimski narod. Ali, reda radi, održite još jedan referendum‘“, ispričao je Lavrov.
Međutim, Moskva je takav predlog smatrala neprikladnim: „Zbog čega? Ako vam je sve jasno, zašto ponovo da teramo ljude na neko glasanje?“
„Nadam se da se Džon neće naljutiti“, dodao je ministar, podsećajući da je njegov bivši američki kolega u svojim memoarima takođe objavio neke tajne iz njihovih razgovora.
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. nakon referenduma održanog 16. marta, nakon državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Moskva je više puta izjavljivala da su stanovnici poluostrva svoju volju izrazili demokratski i u punom skladu sa međunarodnim zakonom i Poveljom UN. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno“.