„Mi smo pokazali da nove vakcine štite miševe i od gripa i od RSV i pritom su bezbedne. One pružaju jedinstvenu mogućnost da se jedan preparat koristi za borbu protiv dve najopasnije respiratorne virusne infekcije istovremeno“, izjavila je Irina Isakova Sivak sa Instituta za eksperimentalnu medicinu iz Sankt Peterburga.
Svake godine od epidemije gripa umre više hiljada ljudi. Borba protiv ove bolesti je zakomplikovana usled činjenice da ovaj virus ima tri tipa — A, B i C, pa je zbog toga teško predvideti koji tip virusa će biti najviše rasprostranjen ove ili sledeće godine. Osim toga, vakcinacija omogućava da pacijent razvije imunitet na samo jedan ili nekoliko sojeva.
Slične probleme prouzrokuje i respiratorni sincinijski virus, od koga svake godine oboli oko 30 miliona dece predškolskog uzrasta, a umre na hiljade njih. Za razliku od gripa, vakcina protiv ovog patogena još uvek ne postoji.
Kako se navodi, prvi eksperimentalni lekovi na bazi oslabljene verzije RSV izazvali su jaku alergijsku reakciju prilikom dospevanja pravog virusa u organizam.
Kako je saopštila pres-služba Ruskog naučnog fonda, Isakova Sivak i njene kolege uspeli su da reše taj problem uz pomoć svih informacija do kojih su došli ruski naučnici tokom stvaranja različitih vakcina protiv gripa na bazi oslabljene verzije tog virusa u poslednjih nekoliko decenija.
Naučnici su testirali vakcinu na desetak običnih laboratorijskih miševa, u koje su ubrizgavali dve doze eksperimentalne vakcine ili „stari“ preparat na bazi oslabljene verzije RSV sa dvonedeljnom pauzom. Dve nedelje kasnije, naučnici su pokušali da ih zaraze tim virusom i pratili su reakcije njihovog imuniteta.
Kako su eksperimenti pokazali, nove „hibridne“ vakcine su zaštitile miševe od gripa i uzročnika upale pluća, nisu izazivale alergije i teške nuspojave. Sve to, prema mišljenju naučnika, otvara put kliničkim ispitivanjima tih vakcina na dobrovoljcima.