„Venecuela je broj jedan u svetu. Svi žele da rade u Venecueli, uključujući američke kompanije. Uvođenje sankcija protiv te zemlje govori o vatrenom interesovanju američke administracije za resurse te zemlje“, rekao je Sečin.
Ranije je ambasador Venecuele u Rusiji Rafael Farija Tortosa izjavio da je njegova zemlja izgubila 130 milijardi dolara zbog ekonomske blokade SAD, u periodu od 2015. do 2018. godine. Ipak, on je naveo da je Karakas našao način da zaobiđe sankcije na rezerve zlata u toj zemlji.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido 23. januara se proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja priznale su Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“. Lidera Venecuele Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika podržavaju Rusija, Kina i niz drugih zemalja.