Zamenik ruskog ministra odbrane Aleksej Krivoručko je potvrdio da je kompanija „Komsomoljsk na Amuru“ (KnAAZ) u potpunosti spremna za početak serijske proizvodnje i da će prvi avion biti gotov krajem godine. Zahvaljujući smanjenju cene, ali i zbog unutrašnje preraspodele budžetskih sredstava ruska vojska će umesto 16 planiranih lovaca Su-57 nabaviti 76. Ugovor je vredan 2,63 milijardi dolara.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je rekao da bi do 2028. godine u Rusiji trebalo da se pojave najmanje tri avijacijska puka, čija će glavna oprema biti borci pete generacije Su-57.
„Ovo je ozbiljna nabavka za Vazdušno-kosmičke snage Rusije, jer u ovom trenutku nema drugog aviona koji ima takve taktičke i tehničke karakteristike. Ovo se odnosi i na količinu naoružanja i na najnoviju elektroniku, kao i na sposobnost aviona da otkrije ciljeve pre nego što protivnik otkrije njega“, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Viktor Baranec.
Borbene mogućnosti „Putinove zveri“ danas su neprevaziđene. Su-57 je „nevidljiv“, ima velike manevarske sposobnosti i može da izbegne napade protivnika supersoničnom brzinom. U stanju je da leti nadzvučnom brzinom, u režimu rada motora bez dopunskog sagorevanja, odnosno superkrstarenja, što mu stvara veliku prednost u borbi za prevlast u vazdušnom prostoru. Može da razvije brzinu od 2.600 kilometara na sat i ostvari dolet od 4.300 kilometara. Ima izuzetno kvalitetan radarsko-elektronski blok opreme koji omogućuje da na nekoliko stotina kilometara detektuje veliki broj vazdušnih ciljeva i istovremeno prati njih tridesetak.
„Ima veoma ozbiljan novi navigacioni sistem i dovoljno moćan motor. Biću skroman ako kažem da je Su-57 dostojan suparnik avionima slične klase strane proizvodnje. Rusija njime dobija veoma snažnu vazdušnu ’pesnicu‘. Mislim da pojava takvog snažnog aviona u ruskoj vojsci neće obradovati naše konkurente, pre svega SAD“, kaže Baranec.
Najveća konkurencija ruskom lovcu Su-57 biće američki „F-22 Raptor“ i F-35, ali eksperti tvrde da je ruski avion po svojim karakteristikama za „korak ispred“.
Su-57 je razvijen uz primenu stelt tehnologije i može da se suprotstavi bilo kojem neprijateljskom lovcu, a takođe može i da uništava kopnene i nadvodne mete.
To je pravi „supermanevarski“ lovac, avion koji ima „pametni pokrivač“, u kojem je objedinjen veliki broj senzora, koji omogućavaju avionskom sistemu i pilotu da integrisano prate situaciju oko aviona. Ta svojstva još nisu dostupna američkim avionima pete generacije.
Ima nagoveštaja da bi hipersonično oružje na osnovu rakete „Kinžal“ moglo da uđe u naoružanje najnovijeg lovca pete generacije, a u tom slučaju ruski avioni bi po svojim mogućnostima definitivno nadmašili američke analoge, uključujući i F-35.
Kako navode zapadni mediji, to može biti takozvana umanjena verzija rakete, koja bi trebalo da zadrži sve taktičke i tehničke karakteristike, osim spoljašnjih dimenzija i težine i prema njihovim rečima ako to uspe da se uradi i ako Rusija objedini svoja dva napredna projekta, to bi moglo značajno da ojača odbrambenu sposobnost zemlje.
Su-57 prvi put je poleteo 2010. godine, a testiran je i u Siriji u uslovima realne borbe, gde je potvrdio svoje karakteristike.
Za kupovinu tog ruskog lovca pete generacije već se stvara red. Pet zemalja — Kina, Turska, Indija, Alžir i Vijetnam već su na spisku potencijalnih kupaca.
Taj avion, napravljen po programu PAK-FA, nazvan je Su-57 prema praksi kompanije „Suhoj“ koja ratnim letelicama daje imena sa neparnim brojevima, dok su parni brojevi rezervisani za sportske i civilne letelice. Najpoznatiji i najveći lovac iz porodice „Suhoja“ je Su-27. Indeksi Su-37 i Su-47 su već zauzeti, pa je na redu Su-57.
Ranije je ta letelica bila poznata kao T-50.