„Predlog o razmeni sa naše strane ticao se samo Viktora Buta i Konstantina Jarošenka. Nikog drugog od ruskih građana mi nismo predlagali za razmenu u okviru Konvencije Saveta Evrope iz 1983. godine o predaji osuđenih lica. Sve ostalo, svi razgovori i predlozi o drugim licima su spekulacije“, rekao je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, saopštenja američke ambasade da u Vilanovom predmetu nisu predstavljeni nikakvi dokazi, neće uticati na situaciju.
Rjabkov je pri tome naglasio da je Rusija, kao i pre, spremna na razmenu Buta i Jarošenka, iako američka strana ne pokazuje interesovanje za to.
„Ne znam kakva će biti presuda Vilanu, i da li će biti korisno uključiti ga“, zaključio je zamenik ministra.
Agenti FSB su krajem prošle godine priveli u Moskvi tokom špijunske operacije Pola Vilana, koji ima četiri pasoša — Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Irske i Velike Britanije — i protiv njega je pokrenut krivični postupak.
Prema rečima Vilanovog brata, on je bivši američki marinac i išao je u Moskvu na svadbu.
U Rusiji je za špijunažu predviđena zatvorska kazna do 20 godina.
Sa druge strane, Marija Butina je priznala krivicu za zaveru sa ciljem saradnje s inostranim vlastima i osuđena je na 18 meseci zatvora, od kojih je devet već provela iza rešetaka. Da nije priznala krivicu, pretila bi joj višegodišnja zatvorska kazna.