„Ova pitanja se razmatraju. Istovremeno, ovakav sastanak zahteva pripremu i zahteva dovršenje svih procesa vezanih za formiranje odgovarajućeg tima u Ukrajini. Sada je potrebno strpljenje, sačekati da se formulišu pristupi ukrajinske strane, kada ćemo shvatiti koliko je ukrajinska strana spremna da se drži Minskih sporazuma, o čijoj su nezamenjivosti razgovarali Putin, Merkelova i Makron u trilateralnom formatu. Tek nakon toga bi na dnevni red moglo da dođe pitanje ’normandijskog samita‘“, objasnio je Peskov novinarima odgovarajući na pitanje da li se razmatra sastanak u „normandijskom“ formatu na najvišem nivou o pregovorima o Donbasu.
On je istakao da se Rusija ne protivi učešću na tom samitu.
„Normandijski proces nema alternativu, a to je tokom razgovora potvrdio i predsednik Putin, ali, naravno, niko nije pristalica sastanka radi sastanka. Trebalo bi uraditi određeni domaći zadatak, kao i raditi na formiranju i ideologiji političkog tima u Ukrajini“, zaključio je Peskov.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014.
Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima kontakt-grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.