U intervjuu za portal „Fakti.bg“, Durankev je rekao da se očekivalo da će nakon stupanja u EU Bugarska i druge istočnoevropske zemlje uspeti da postignu visoke prihode i viši životni standard.
„Evropska unija je, međutim, u ovom slučaju iskoristila Bugarsku i druge zemlje kao sirovinski dodatak, i ne samo to, nego i kao izvor besplatne radne snage“, izjavio je Durankev.
Ekonomista je dodao da bi omladina, koja je napustila zemlju, da je radila u Bugarskoj, državi donela oko 300 milijardi evra, u koje se ubraja i 20 milijardi evra koje je zvanična Sofija izdvojila za sve one koji su u njoj živeli do punoletstva.
Ogromna krivica bugarskih vlasti, prema mišljenju poslanika, jeste u tome što Bugarska nije uspela da dostigne nivo socijalno-ekonomskog razvoja drugih zemalja EU. On pak smatra da je i Evropska unija odgovorna za takvo stanje.
„Zemlje su ostavljene da izlaze na kraj s dostizanjem evropskog razvoja kako znaju i umeju: Bugarska odvojeno, Rumunija odvojeno“, kazao je ekonomista i dodao da žali zbog toga što nakon svih godina bugarskog članstva u EU bugarski poslanici još nisu počeli da brane interese svoje zemlje u Evropskom parlamentu.
Komentarišući izjavu voditeljke da „koliko god novca da Bugarska dobije od EU, njega ukradu“, Durankev je naveo da se raspoređivanjem 80 odsto tog novca bavi između 300 i 400 bugarskih firmi, a da ga koriste političari povezani s tim preduzećima.
„Bugarska je prava kaljuga, u kojoj iz evropskih fondova kradu bez ikakve mere. Sredstva se zaista otimaju, političari imaju sreće. Mi neprestano presecamo vrpce, ali za obične Bugare situacija se ne menja“, zaključio je ekonomista.