U Parlamentu Venecuele većinu ima opozicija, a predsednik Parlamenta je samoproglašeni predsednik Huan Gvaido. Parlamentu mandat ističe u decembru, a redovni izbori bi trebalo da se održe naredne godine.
„Očigledno da Maduro na ovaj način pokušava ne samo da amortizuje sadašnje tenzije u Venecueli, gde opozicija uz podršku iz inostranstva traži njegovu smenu, nego očekuje da bi na vanrednim parlamentarnim izborima mogla da se promeni struktura Parlamenta, pa da Madurova stranka dobije većinu, što takođe nije sigurno“, kaže Lalić.
Još je manje sigurno, dodaje Lalić, da će opozicija prihvatiti održavanje prevremenih izbora, jer ne priznaje Madura za predsednika i jedino na čemu insistira, uz svesrdnu podršku Amerike, jeste Madurov odlazak sa vlasti. Opozicija traži predsedničke izbore, a ne parlamentarne, naglašava Lalić.
I kontakt-grupa, koju čine četiri latinoameričke države, Sjedinjene Države, a u poslednje vreme kao posrednik se pojavljuje i Norveška, pokušava da nađe rešenje koje podrazumeva održavanje prevremenih predsedničkih izbora, na šta Maduro ne pristaje.
„To su sve, rekao bih, političko-taktičke igre, gde Maduro pokušava da amortizuje pritiske i krizu, a sa druge strane, imamo opoziciju i Amerikance koji to neće prihvatiti. Drama u Venecueli se nastavlja, destrukcija zemlje se nastavlja, ekonomska kriza se produbljuje“, objašnjava naš sagovornik.
Amerika na sve načine pokušava da ukloni Madura sa vlasti — upad u ambasadu u Vašingtonu i reči da su sve opcije na stolu, što navodi na pomisao i o mogućnosti vojne intervencije, govore o tome.
Vojnu opciju je, prema Lalićevom mišljenju, teže izvesti, jer se Tramp nalazi na početku predizborne kampanje. Međutim, Amerika neće prezati da uz pomoć svojih latinoameričkih saveznika, pre svega Kolumbije i Brazila, upotrebi sve metode da ukloni venecuelanskog predsednika.
Front protiv Madura proširen je i na Kubu, podseća Lalić, informacijama koje su stigle iz Vašingtona, da u Venecueli ima oko 25.000 kubanskih vojnika. Radi se, prema Lalićevim rečima, o propagandi koju su demantovali i Kubanci, i Venecuela, i međunarodni mediji.
„Međutim, Tramp će zahvaljujući takvoj propagandi i takvim optužbama pojačati sankcije protiv Kube koja se naftom snabdeva iz Venecuele, pogotovo što je u Americi počeo da se primenjuje novi zakon, prema kome će svi nekadašnji vlasnici kompanija na Kubi pre Kastrove revolucije moći da traže tu imovinu i da blokiraju čak i strane firme koje ulažu na Kubi“, kaže Lalić.
Stvari se za Venecuelu komplikuju i na horizontu se ne vide nikakvi izlazi, mišljenja je Lalić. Vidljiv je samo nastavak duboke krize u Venecueli koja dovodi do nemaštine, dok veliki broj ljudi pokušava da se domogne inostranstva, a sama Venecuela se nalazi na ivici građanskog rata.