Takva ideja se u poslednjih dvadesetak dana dvaput čula. Prema pisanjima turske agencije „Anadolu“, još početkom meseca je šef ruske korporacije „Rosteh“ Sergej Čemezov izjavio da će Rusija pozdraviti želju Turske da se priključi projektu razvoja ruskog sistema S-500 i da je Moskva takođe spremna da podrži težnju Turske ka razvoju sopstvene odbrambene industrije.
Deo ruskih eksperata smatra da je teoretski zajednička proizvodnja sistema S-500 sa Turskom moguća i da je za to potrebno dogovoriti jedinstveni sistem tehničkih standarda između dveju zemalja, te da bi turski inženjeri morali u Rusiji da prođu obuku i steknu praktično iskustvo. Drugi deo, pak, smatra da je zajednička proizvodnja S-500 za sada nemoguća, jer kako objašnjavaju, postoje određeni regulatorni akti, naredbe predsednika zemlje, vladine uredbe i ukazi Ministarstva odbrane da se ne može se govoriti o izvoznim isporukama, a još manje o zajedničkoj proizvodnji, sve dok taj najsavremeniji sistem ne dobije izvozni pasoš. Osim toga, PVO sistem S-500 još uvek je u fazi državnih testiranja i još nije usvojen od strane vojske Ruske Federacije, a pravljenje izvoznog pasoša i njegovo dobijanje je veoma daleka perspektiva.
Zbog toga u Moskvi Erdoganovu izjavu mnogi eksperti shvataju kao „ambicioznu“, naročito ako se tome doda činjenica da je Turska jedan od učesnika najskupljeg vojnog projekta u istoriji SAD — programa za stvaranje lovaca F-35.
„To je veoma ambiciozna izjava. Naime, Erdogan kaže da će njegova zemlja verovatno postati superdržava, koja je u stanju da proizvede borbene avione pete generacije Sjedinjenih Američkih Država i S-500 sistema pete generacije Ruske Federacije. To jest, to je zemlja koja integriše najveće tehnologije u sebe. Mislim da je u ovoj geopolitičkoj situaciji, kada su odnosi SAD i Rusije veoma napeti, to veoma ambiciozna izjava. Ali s druge strane, optimizam sa kojim Erdogan gleda na moguću blisku saradnju sa Rusijom, uključujući i tehničku, nikako se ne dopada SAD“, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Andrej Koškin.
Turska je 2011. godine intenzivirala jačanje vazdušnih kapaciteta zbog sigurnosnih pretnji u regionu.
Nakon propalih pregovora o kupovini američkog PVO sistema „Patriot“, Turska je odlučila da od Rusije kupi PVO sistem S-400, što je izazvalo negodovanje Vašingtona i pretnje da bi zbog toga Turska mogla da bude isključena iz NATO-a, da bi se mogla naći na udaru američkih sankcija i da će biti stopirana isporuka američkih borbenih aviona F-35 pete generacije.
Međutim, Erdogan je potvrdio da je ugovor za S-400 završena stvar i da bi isporuke trebalo da počnu u julu, a možda i ranije. On je rekao da predstoje razgovori sa Rusijom o S-500, uključujući i zajedničku proizvodnju, a takođe je i uveren da će Vašington ispuniti sve svoje obaveze prema Turskoj u okviru programa F-35.
Pod pretpostavkom da Erdogan zna o čemu govori kada je reč o zajedničkoj proizvodnji S-500, nameće se pitanje da li je to Rusiji potrebno?
„S-500 je veoma složen, raznovrstan i perspektivni projekat koji privlači pažnju celog sveta. Moguće da Erdogan tako smireno formuliše svoje perspektivne odnose sa Ruskom Federacijom, tj. pokazuje koliko blisko sarađujemo. Ipak, čini mi se da je još rano govoriti o nekoj praktičnoj strani ovog posla, iako su ubrzali isporuku S-400, a štaviše, postoje i određeni planovi da se reše problemi sa F-35, odnosno SAD. Dakle, tek je potrebno rešiti mnoge taktičke zadatke kako bi se prešlo na ozbiljne razgovore o takvom strateškom, ambicioznom zadatku zajedničke proizvodnje S-500“, smatra Koškin.
Ekspert ističe da se projekat S-500 i dalje drži u najstrožoj tajnosti i da je taj sistem jedinstven u svetu.
„Koliko mi je poznato, novinari i eksperti čak nemaju ni fotografije tog sistema, pa samim tim postoje male šanse da Turska direktno bude uključena u razvoj tog sistema. Što se tiče Rusije, mi smo otvorena zemlja, spremni smo da razgovaramo o svim, čak i, kako kažu, suludim projektima, spremni smo da pronalazimo zajedničke tačke, uključujući i sa Turskom, sa kojom imamo mnogo energetskih projekata. Dakle, otvoreni smo za bilo koji oblik saradnje sa svakom zemljom, pa čak i za saradnju sa SAD u vojno-tehničkoj oblasti“, zaključio je Koškin.
Zapadni mediji navode da je novi sistem protivvazdušne odbrane ruskog predsednika Vladimira Putina najbolji na svetu i da mu oružje SAD ne može apsolutno ništa. On dejstvuje na većoj udaljenosti nego bilo koji drugi raketni sistem na svetu i može da ruši stelt i obične letelice, balističke rakete, dronove, čak i hipersonične projektile, kao i „nevidljive“ lovce pete generacije, koji su ponos američkog ratnog vazduhoplovstva. Taj sistem može da obori više meta istovremeno, a među njima su i lovci F-22 i F-35.
Očekuje se da će isporuka sistema S-500 ruskoj vojsci početi 2020. godine.