Jedna od novinarki, učesnica medijskog foruma ONF, ispričala je da je snimala reportažu o veteranima Velikog otadžbinskog rata koji sedam meseci nisu mogli da izađu iz stana zbog toga što nesavesni izvođači nisu, u skladu s ugovorom, zamenili liftove u stambenoj zgradi. „Kako mediji mogu na to da utiču?“, pitala je novinarka.
„Mediji utiču direktno, videli smo već nekoliko primera. Nadam se da i vi imate primere u kojima mediji utiču pozitivno na rad administracije na raznim nivoima. Što se tiče ovog slučaja, naravno, potrebno je obratiti se sudu, raskinuti ugovor s njima i tako dalje. Taj konkretni slučaj, naravno, ne znam, ali potpuno se slažem s vama da u je u tom slučaju nužna brza reakcija“, rekao je Putin.
Ruski predsednik je na početku skupa saslušao i zamenicu predsednika Državne dume Rusije, članicu centralnog štaba Sveruskog narodnog foruma Olgu Timofejevu koja je izjavila da je novinarima teško da rade u regionima Rusije, zbog toga što lokalne vlasti negativno reaguju na kritiku.
„Ne vole svi kritiku, kažete. A recite mi, ko voli? Ne voli niko, možda vole samo veoma mudri ljudi, usmereni na realan rezultat“, odgovorio je Putin.
Prema njegovim rečima, konstruktivna kritika pomaže da se procene napori, da se donesu zaključci na osnovu onoga što nije uspelo, da se otkriju greške.
Šef države je naglasio da kritika ne mora obavezno da se voli i da je potrebno proceniti njenu efikasnost.
„I u radu vlade često se događa da je potrebno doneti nepopularne odluke, koje su, međutim, često potrebne zemlji, regionu, opštini. Jasno je da nešto može da se ne dopada nekome, ali treba imati hrabrosti da se to učini… ako zaista volimo posao kom služimo“, dodao je Putin.