Prema pisanju lista, u tekstu pisma se navodi da trenutni planovi Evropske unije u oblasti odbrane ugrožavaju desetogodišnju integraciju transatlantske odbrambene industrije i vojne saradnje u okviru NATO-a.
Kako se ističe, Vašington nije zadovoljan usvajanjem evropskog Projekta fonda za odbranu, koji omogućava državama EU da uključe i neevropske zemlje u projekat, ali bi i u tom slučaju svaki od tih projekata bio u potpunosti u intelektualnom vlasništvu EU.
Osim toga, SAD takođe nisu zadovoljne uslovima programa Stalne strukturirane saradnje u oblasti odbrane (PESKO), koji je usmeren na jačanje saradnje između 25 zemalja-članica EU.
U svom pismu, zamenica državnog sekretara SAD takođe ističe da će razvoj odbrambenih kapaciteta u Evropi dovesti do dupliranja vojnih sistema koji nisu zamenjivi, a to, prema mišljenju Lordove, crpi odbrambene resurse i dovodi do suparništva između NATO-a i EU.
SAD takođe insistiraju da se iz projekata uklone uslovi koji se odnose intelektualne svojine i kontrole izvoza, kao i tačku o pravu veta, koja dozvoljava zemlji koja rukovodi nekim projektom da uključi bilo koja preduzeća u saradnju.
Podsetimo, Evropska komisija je ranije predložila povećanje investicija u bezbednost za 40 odsto u budžetskom periodu EU od 2021. do 2027. godine, kao i stvaranje evropskog odbrambenog fonda.
Zahvaljujući investicijama u zajedničkom fondu, EU očekuje da postane jedan od četiri najveća investitora u oblasti odbrambenog istraživanja i tehnologije u Evropi.